| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?

Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?

Postanowienia umowy sprzedaży w przypadku, gdy obie strony występują jako osoby prywatne, może modyfikować przepisy dotyczące rękojmi za wady. Dotyczy to również umów, w których przedmiotem sprzedaży jest samochód.

Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Takie działania mogą dotyczyć wyłącznie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.

Rozszerzenie rękojmi

Mając to w pamięci, podpisując umowę sprzedaży powinniśmy uważnie ją przeczytać, szukając postanowień, które mogłyby w sposób niekorzystny dla nas modyfikować zasady odpowiedzialności sprzedawcy. Jak to zostało określone w art. 558 odpowiedzialność ta może być zarówno rozszerzona, jak również ograniczona, czy też w ogóle wyłączona. Z rozszerzeniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy odpowiedzialnością sprzedawcy zostaną objęte zdarzenia, co do których na mocy ustawy nie rodzą się skutki prawne wynikające z przepisów o rękojmi.

W umowie sprzedaży sprzedawca oraz kupujący mogą uzgodnić np. że przepisy o rękojmi będą miały zastosowanie również co do wad, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego. Będzie to rozszerzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, gdyż zgodnie z art. 559 Kodeksu cywilnego sprzedawca nie odpowiada za wady powstałe po przejściu niebezpieczeństwa.

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Ograniczenie rękojmi

Z kolei z przypadkami ograniczenia przepisów o rękojmi będziemy mieli do czynienia w przeciwnej sytuacji, kiedy treści umowy będzie wyłączała w odniesieniu do określonych sytuacji odpowiedzialność sprzedawcy. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy umowa nie pozwala kupującemu na zażądanie naprawy lub też odstąpienie od umowy przed żądaniem naprawy w przypadku stwierdzenia wady. Będzie to zatem ograniczenie regulacji ustawowej, gdyż zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego w przypadku stwierdzenia wady kupujący może zażądać naprawy lub odstąpić od umowy. Umowa może z kolei stanowić, iż odstąpienie od umowy może mieć miejsce dopiero po nieudanej naprawie.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Wyłączenie przepisów o rękojmi

Wreszcie treść umowy może w ogóle wyłączać przepisy o rękojmi między stronami umowy, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad nie będziemy mogli skorzystać z uprawnień, jakie daje nam instytucja rękojmi za wady. Postanowienie umowne, wyłączające przepisy dotyczące rękojmie może przybrać taką oto postać: „Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące rękojmi za wady, nie mają zastosowania do niniejszej umowy”.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK