| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?

Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?

Postanowienia umowy sprzedaży w przypadku, gdy obie strony występują jako osoby prywatne, może modyfikować przepisy dotyczące rękojmi za wady. Dotyczy to również umów, w których przedmiotem sprzedaży jest samochód.

Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Takie działania mogą dotyczyć wyłącznie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.

Rozszerzenie rękojmi

Mając to w pamięci, podpisując umowę sprzedaży powinniśmy uważnie ją przeczytać, szukając postanowień, które mogłyby w sposób niekorzystny dla nas modyfikować zasady odpowiedzialności sprzedawcy. Jak to zostało określone w art. 558 odpowiedzialność ta może być zarówno rozszerzona, jak również ograniczona, czy też w ogóle wyłączona. Z rozszerzeniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy odpowiedzialnością sprzedawcy zostaną objęte zdarzenia, co do których na mocy ustawy nie rodzą się skutki prawne wynikające z przepisów o rękojmi.

W umowie sprzedaży sprzedawca oraz kupujący mogą uzgodnić np. że przepisy o rękojmi będą miały zastosowanie również co do wad, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego. Będzie to rozszerzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, gdyż zgodnie z art. 559 Kodeksu cywilnego sprzedawca nie odpowiada za wady powstałe po przejściu niebezpieczeństwa.

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Ograniczenie rękojmi

Z kolei z przypadkami ograniczenia przepisów o rękojmi będziemy mieli do czynienia w przeciwnej sytuacji, kiedy treści umowy będzie wyłączała w odniesieniu do określonych sytuacji odpowiedzialność sprzedawcy. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy umowa nie pozwala kupującemu na zażądanie naprawy lub też odstąpienie od umowy przed żądaniem naprawy w przypadku stwierdzenia wady. Będzie to zatem ograniczenie regulacji ustawowej, gdyż zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego w przypadku stwierdzenia wady kupujący może zażądać naprawy lub odstąpić od umowy. Umowa może z kolei stanowić, iż odstąpienie od umowy może mieć miejsce dopiero po nieudanej naprawie.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Wyłączenie przepisów o rękojmi

Wreszcie treść umowy może w ogóle wyłączać przepisy o rękojmi między stronami umowy, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad nie będziemy mogli skorzystać z uprawnień, jakie daje nam instytucja rękojmi za wady. Postanowienie umowne, wyłączające przepisy dotyczące rękojmie może przybrać taką oto postać: „Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące rękojmi za wady, nie mają zastosowania do niniejszej umowy”.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »