| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Nowe rozporządzenie dotyczące trzeciej tablicy rejetracyjnej

Nowe rozporządzenie dotyczące trzeciej tablicy rejetracyjnej

Problem z zasłaniem tylnych tablic rejestracyjnych przez bagażniki rowerowe ma być rozwiązany. Niedługo wejdzie w życie zapis pozwalający na wydanie 3 tablicy rejestracyjne dla jednego pojazdu.

Trzecia tablica rejestracyjna

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy uniemożliwiają wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej dla samochodu. Rodzi to poważne problemy m.in. w przypadku transportowania rowerów na dodatkowym, zewnętrznym bagażniku. Montowany jest on bowiem najczęściej do haku pojazdu, dlatego po założeniu na niego rowerów okazuje się, że tablice rejestracyjne auta są niewidoczne.

Zasłanianie tablic rejestracyjnych wiąże się z wykroczeniem zagrożonym karą. Dlaczego? Bowiem w przypadku, gdy pojazd wyposażony w bagażnik rowerowy montowany do haku przekroczy dopuszczalną prędkość, a jego zachowanie zostanie zarejestrowane przez fotoradar, prawie na pewno nie uda się namierzyć sprawcy wykroczenia. Oczywiście to tylko jedna z przyczyn, dla których tablic nie powinno się zasłaniać.

Zobacz też: Co daje posiadanie „żółtych” tablic?

Ile kosztować może kierowcę podróż z bagażnikiem rowerowym umieszczonym na haku auta? Według taryfikatora mandatów zasłanianie tablic rejestracyjnych zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 100 zł. Oprócz tego, dodatkową karą mającą zadziałać prewencyjnie są 3 punkty karne, które trafią na konto kierowcy.

Aby uniknąć kary i nie zasłaniać tablic rejestracyjnych, wielu kierowców przekłada tylne tablice w dedykowane im miejsce na bagażniku rowerowym. Niestety, tego typu czyn także jest zabroniony, bowiem pojazd który porusza się po polskich drogach musi mieć na stałe zamocowane dwie tablice. Odkręcenie jednej i przełożenie jej na bagażnik (nawet jeśli ma przygotowane do tego celu miejsce) jest zabronione.

Po wielu latach ciężkich batalii, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju postanowiło pochylić się na tym kuriozalnym problem i uregulować zapisy prawa. „Dodatkowa tablica rejestracyjna będzie umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Nie będzie potrzeby określania dodatkowych wymagań, ponieważ będzie ona zgodna z obowiązującym wzorem. Tablica będzie zamawiana przez organ rejestrujący u uprawnionego producenta tablic rejestracyjnych. Do legalizacji tablicy będzie wydawana dodatkowa nalepka legalizacyjna” – tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej będzie wiązało się oczywiście z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika rowerowego trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 50 proc. opłaty za wydanie tablicy samochodowej czyli 40 zł. Oprócz tego koszty wydania trzeciej tablicy wzrosną o komplet nalepek legalizacyjnych (do zalegalizowania dodatkowej tablicy), które kosztować będą 12,5 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK