| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Nalepka kontrolna z numerem rejestracyjnym umieszczona na szybie pojazdu jest w razie potrzeby trudna do usunięcia. W przypadku wymiany szyby niemożliwe jest jej przeklejenie. Czy można wyrobić wtórnik nalepki kontrolnej z numerami rejestracyjnymi?

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie

W przypadku, gdy przerejestrowaliśmy samochód, dobrze jest chociażby ze względów estetycznych pozbyć się z przedniej szyby naklejki kontrolnej z poprzednim numerem rejestracyjnym. Niestety naklejka kontrolna jest wykonana w technice, która uniemożliwia przenoszenie jej w inne miejsce. Konkretnie - jest pocięta, w związku z tym próba oderwania jej od szyby kończy się rozerwaniem na drobne trudne do usunięcia kawałki. Jak zatem ją usunąć, by nie pozostawić drobnych kawałków na szybie?

Zobacz też: Wydanie wtórnika karty pojazdu

W tym celu przyda się skalpel lub żyletka, źródło ciepła, sucha szmatka i spirytus. Jeżeli ściągamy naklejkę w słoneczny dzień, warto ustawić auto przodem do słońca, tak by rozgrzało foliową nalepkę. Następnie należy podważyć jej koniec skalpelem i ostrożnie z wyczuciem odrywać przesuwając skalpel dalej pod folią. Przy dużej dozie ostrożności uda nam się odkleić naklejkę już za pierwszym razem w całości.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni przeprowadzić tę operację w chłodny dzień, dobrze jest nagrzać wcześniej folię naklejki suszarką do włosów. Następnie powtórzyć sposób ściągania opisany wyżej. Na szybie najprawdopodobniej pozostaną resztki kleju, które z łatwością usuniemy spirytusem i szmatką.

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - wtórnik

Wspomnieliśmy już, że zerwanie naklejki kontrolnej z szyby i ponowne jej naklejenie uniemożliwia jej specjalna konstrukcja. Co zatem zrobić w przypadku, gdy uszkodzeniu uległa przednia szyba i byliśmy zmuszeni ją wymienić? Czy można w wydziale komunikacji uzyskać wtórnik naklejki kontrolnej? Można. Kosztuje to w sumie 19 zł. W wydziale komunikacji należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika naklejki kontrolnej, okazać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód wykupienia polisy OC. Jeżeli zamówiliśmy naklejkę przez internet w stosownym wydziale komunikacji, musi ją odebrać właściciel samochodu. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK