| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem każdego właściciela auta, które ma je dłużej niż 6 lat. Co należy zrobić w takim przypadku?

Dowód rejestracyjny pojazdu to najważniejszy dokument stwierdzający jego dane. Jest on niezbędny w trakcie każdej kontroli przeprowadzanej przez Policję. Jednym z kluczowych jego mankamentów jest ograniczona liczba miejsc na wpisy od kierownika stacji kontroli dopuszczające pojazd do użytku po drogach publicznych.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - wyrabianie nowego dowodu

W przypadku, gdy zabraknie miejsca na odpowiednią pieczątkę ze Stacji Kontroli Pojazdów, nadającą pojazdowi prawo do poruszania się na drodze, zaczynają się problemy. Jest bowiem kilka wersji co należy w takiej sytuacji zrobić.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Najbardziej asekuracyjna metoda, stosowana przez większość osób mających tego typu problem, polega na wymianie dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy :

  • wykonać przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów;
  • po otrzymaniu zaświadczenia od diagnosty o pozytywnym wyniku badania technicznego, należy w terminie 30 dni zawiadomić starostę o braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego (w Urzędzie Komunikacji);
  • w Urzędzie Komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

W Urzędzie Komunikacji po uiszczeniu opłaty w wysokości ok. 80zł otrzymamy dowód tymczasowy, ważny 30 dni. W tym czasie zostanie przygotowany dla nas nowy dowód rejestracyjny. Od 6 czerwca 2012 roku nie ma potrzeby wyrabiania nowych naklejek legalizacyjnych na tablicach rejestracyjnych w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na wpis o badaniu technicznym. Dzięki temu zaoszczędzimy po pierwsze pieniądze (ok.  12,50 zł) a po drugie czas i sobie kłopotu (konieczność odkręcania tablic i przedstawiania ich urzędnikowi UK).

Jeśli nie chcemy wydawać niepotrzebnie kilkudziesięciu złotych na tymczasowy dowód rejestracyjny, warto zachować zaświadczenie od SKP i przedstawić je w Urzędzie Komunikacji w chwili wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego. Zaświadczenie to jest ważne przez 30 dni i możemy je przedstawić Policjantowi wraz ze starym dowodem w przypadku kontroli drogowej. Nie będzie potrzeby wyrabiania tymczasowego dowodu rejestracyjnego (ok. 20zł).

Luka prawna

Pewną osobliwością w prawie jest zapis o warunkach w jaki Policjant może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny.

Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

Aktualizacja: 03.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?
W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY25
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem Infor.pl »