| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Czym jest karta pojazdu?

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do danego pojazdu, w którym znajdziemy całą jego historię. Jest to dokument, który w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego, podąża za pojazdem.

Wydanie karty pojazdu

Karta pojazdu zaczęła w Polsce obowiązywać od 1 lipca 1999 roku. Powinny więc być w nią wyposażone wszystkie samochody rejestrowane na terenie Polski od tej daty.

Jak to wygląda w praktyce?

1. Jeżeli kupujemy samochód nowy, to obowiązek wydania karty pojazdy spoczywa na jego producencie bądź importerze. W takiej sytuacji karta pojazdu zostanie wydana właścicielowi wraz z innymi dokumentami dotyczącymi jego samochodu.

2. Jeśli kupujemy samochód używany, który był już zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku, wówczas karta pojazdu powinna zostać wydana nabywcy przez poprzedniego właściciela.

3. W sytuacji, gdy sprowadzamy auto z zagranicy (czyli nie było ono wcześniej zarejestrowane w Polsce), wówczas musimy sami wystąpić o wydanie karty pojazdu do urzędu rejestrującego (starostwa powiatowego).

Zobacz: Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Informacje zawarte w karcie pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do pojazdu, zawierającym:

1. dane identyfikacyjne pojazdu;

2. parametry techniczne pojazdu;

3. dane identyfikacyjne właściciela pojazdu;

4. dane potwierdzające rejestrację pojazdu.

Zobacz też: Czasowa rejestracja pojazdu

Opłata za kartę pojazdu

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje w swych przepisach, że wysokość opłaty za kartę pojazdu zostanie ustalona w rozporządzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu. Przed 2006 rokiem opłata ta wynosiła 500 zł. Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z 17 stycznia 2006 roku, uznał jednak, że regulacja dotycząca wysokości tej opłaty jest niezgodna z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz przepisami Konstytucji RP.

W związku z tym, od 15 kwietnia 2006 r. (wówczas weszło w życie nowe rozporządzenie określając wysokość opłaty) obowiązuje opłata za wydanie karty pojazdu w wysokości 75 zł.

Zobacz serwis: Rejestracja

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK