| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Kiedy zostanie wydany wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Kiedy zostanie wydany wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Od sytuacji, kiedy chcemy wymienić dowód rejestracyjny ze względu na zmianę pewnych stanów faktycznych (np. nazwisko, adres), należy odróżnić utratę lub zniszczenie dowodu. Co należy zrobić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

Wniosek o wydanie wtórnika możemy złożyć, jeżeli nasz dotychczasowy dowód rejestracyjny został skradziony, zgubiony bądź też jest zniszczony. Z wnioskiem i kilkoma innymi dokumentami musimy udać się do odpowiedniego organu (może być to np. Wydział Komunikacji, starostwo powiatowe), który po ich rozpatrzeniu niezwłocznie wyda nam wtórnik dowodu rejestracyjnego.

Zobacz: Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Aby uzyskać wtórnik dowodu rejestracyjnego należy złożyć:

1. wniosek właściciela o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego;

2. dokument tożsamości (osoba fizyczna) lub aktualny odpis z KRS oraz zaświadczenie o numerze REGON (pozostałe podmioty);

3. wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdów, prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określające następny termin badania technicznego pojazdu (chyba, że jest to możliwe do odczytania z dowodu – np. w przypadku, gdy jest on zniszczony);

4. karta pojazdu, jeżeli była wydana;

5. tablice rejestracyjne;

6. oświadczenie właściciela pod odpowiedzialnością karną o utracie dokumentu (że jesteśmy świadomi, że za złożenie oświadczeń niezgodnych z prawdą lub zatajenie w nim prawdy grozi karą pozbawienia wolności do lat 3).

7. dotychczasowy dowód rejestracyjny, w przypadku jego zniszczenia;

8. dowód uiszczenia opłaty.

Po pierwsze, musimy ponieść koszty związane z wydaniem dowodu rejestracyjnego, czyli 54 zł za dowód oraz 0,50 zł opłaty ewidencyjnej za jego wydanie. Ponadto, zapłacimy również za komplet nalepek legalizacyjnych (w sumie 13 zł). Jeżeli działać będzie za nas pełnomocnik, wówczas musimy ponieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł (i dołączyć to pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej do składanych dokumentów). 

Zobacz serwis: Auto i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK