| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Wymiana dowodu rejestracyjnego

Wymiana dowodu rejestracyjnego

W przypadku, gdy nasz dowód rejestracyjny ulegnie zniszczeniu, gdy zmieniamy nazwisko lub miejsce zamieszkania, bądź w razie zmiany danych technicznych naszego pojazdu, jesteśmy zobowiązani do wymiany dowodu rejestracyjnego. Gdzie i jak tego dokonać?

O wymianę dowodu rejestracyjnego może ubiegać się właściciel pojazdu lub osoba przez niego upoważniona. Gdzie udać się z wnioskiem o wymianę dowodu? To zależy, jaku rząd w danym mieście zajmuje się sprawami komunikacyjnymi. Może być to Wydział Spraw Obywatelskich, Wydział Komunikacji lub inny.

Jeżeli dowód rejestracyjny wymieniamy ze względu na zmianę adresu zamieszkania, istotne jest, czy w jej wyniku zmieni się właściwość miejscowa organu rejestrującego. Jeżeli tak – wówczas organ dokona nowej rejestracji pojazdu. Jeżeli nie – wyda nowy dowód rejestracyjny i dokona legalizacji tablic rejestracyjnych.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Do wymiany dowodu rejestracyjnego potrzebne nam będą:
1. wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego;
2. aktualny dowód rejestracyjny;
3. dokument tożsamości (w przypadku osoby fizycznej);
4. aktualny odpis z KRS oraz zaświadczenie o nadaniu nr REGON (pozostałe podmioty);
5. karta pojazdu, jeżeli była wydana;
6. tablice rejestracyjne (w celu wymiany znaków legalizacyjnych);
7. pisemne upoważnienie (jeżeli działamy przez pełnomocnika),
8. dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
9. niektóre urzędy wymagają również dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC (lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie).

Jeśli wymiana dowodu rejestracyjnego spowodowana jest wprowadzeniem zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów pojazdy, wówczas niezbędne jest przeprowadzenie badania technicznego. Zaświadczenie o jego pozytywnym wyniku dołącza się do wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego.

Dowód rejestracyjny dla pojazdu wraz z kompletem znaków legalizacyjnych i nalepką kontrolną na szybę pojazdu wynosi 85 zł. Jeżeli będzie działał za nas pełnomocnik, będziemy musieli ponieść dodatkowo koszt 17 zł za pełnomocnictwo.

Zobacz: Aktualne opłaty za rejestrację pojazdu

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK