| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Ubezpieczenie OC a kupno i sprzedaż auta - poradnik

Ubezpieczenie OC a kupno i sprzedaż auta - poradnik

Zarówno kupujący jak i sprzedający ma swoje prawa i obowiązki związane z polisą OC, których dopełnienie pozwoli ustrzec się przed ewentualnymi problemami. W naszym serwisie dowiesz się jak postępować właściwie.

Ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego samochód i obowiązuje do końca okresu na jaki zostało zawarte przez poprzedniego właściciela. Nabywca ma 30 dni od daty zawarcia umowy kupna – sprzedaży, na ewentualne wypowiedzenie ubezpieczenia zbywcy i zawarcie nowej umowy. 

Zobacz również: Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?

Jeśli wypowiedzenie nie zostanie złożone, ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę według zniżek i zwyżek nowego właściciela. Jeśli nabywca zapomni o wypowiedzeniu, a zawrze nową umowę, niestety będzie miał dwie równoległe polisy.

Sprzedający ma obowiązek poinformowania swojego zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu – wystarczy przesłanie kopii umowy czy faktury. Do czasu przekazania tej informacji ewentualna zapłata należnej składki będzie obowiązywać zarówno zbywcę jak i nabywcę.

Szkody powstałe po sprzedaży nie obciążają sprzedającego, jednak jeśli nastąpią przed poinformowaniem ubezpieczyciela to na zbywcy ciąży obowiązek udokumentowania faktu, że w chwili szkody nie był już właścicielem pojazdu. Jeśli tego nie zrobi wyrządzona szkoda zostanie przypisana na jego konto.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży auta?

Sprzedający ma dwie możliwości – wiedząc, że nabywca pozostanie w jego towarzystwie ubezpieczeniowym może doliczyć wartość opłaconej składki do ceny auta lub też może od razu spisać wypowiedzenie polisy OC. Z takim dokumentem będzie mógł zwrócić się o zwrot niewykorzystanej składki. Zwrot będzie pomniejszony o 30 dni, ustawowo przysługujące kupującemu na wypowiedzenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »