| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Ubezpieczenie OC a kupno i sprzedaż auta - poradnik

Ubezpieczenie OC a kupno i sprzedaż auta - poradnik

Zarówno kupujący jak i sprzedający ma swoje prawa i obowiązki związane z polisą OC, których dopełnienie pozwoli ustrzec się przed ewentualnymi problemami. W naszym serwisie dowiesz się jak postępować właściwie.

Ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego samochód i obowiązuje do końca okresu na jaki zostało zawarte przez poprzedniego właściciela. Nabywca ma 30 dni od daty zawarcia umowy kupna – sprzedaży, na ewentualne wypowiedzenie ubezpieczenia zbywcy i zawarcie nowej umowy. 

Zobacz również: Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?

Jeśli wypowiedzenie nie zostanie złożone, ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę według zniżek i zwyżek nowego właściciela. Jeśli nabywca zapomni o wypowiedzeniu, a zawrze nową umowę, niestety będzie miał dwie równoległe polisy.

Sprzedający ma obowiązek poinformowania swojego zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu – wystarczy przesłanie kopii umowy czy faktury. Do czasu przekazania tej informacji ewentualna zapłata należnej składki będzie obowiązywać zarówno zbywcę jak i nabywcę.

Szkody powstałe po sprzedaży nie obciążają sprzedającego, jednak jeśli nastąpią przed poinformowaniem ubezpieczyciela to na zbywcy ciąży obowiązek udokumentowania faktu, że w chwili szkody nie był już właścicielem pojazdu. Jeśli tego nie zrobi wyrządzona szkoda zostanie przypisana na jego konto.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży auta?

Sprzedający ma dwie możliwości – wiedząc, że nabywca pozostanie w jego towarzystwie ubezpieczeniowym może doliczyć wartość opłaconej składki do ceny auta lub też może od razu spisać wypowiedzenie polisy OC. Z takim dokumentem będzie mógł zwrócić się o zwrot niewykorzystanej składki. Zwrot będzie pomniejszony o 30 dni, ustawowo przysługujące kupującemu na wypowiedzenie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK