REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy organ odmówi rejestracji samochodu?

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Odmowa rejestracji samochodu oznacza, że pojazd nie będzie dopuszczony do ruchu. Od tej decyzji przysługuje jednak odwołanie. Sprawdź, co zrobić w takim wypadku.

Zgodnie z art. 72 Prawa o ruchu drogowym wymogiem dopuszczenia samochodu do ruchu ulicznego jest jego uprzednie zarejestrowanie. Rejestracji pojazdu dokonuje na wniosek właściciela starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice rejestracyjne.

REKLAMA

Jednak, aby organ administracji dokonał rejestracji samochodu, konieczne jest dostarczenie szeregu niezbędnych dokumentów, m.in. stanowiących dowód własności pojazdu oraz świadectwo homologacji.

Odmowa rejestracji

Jeszcze przed złożeniem odpowiedniego wniosku warto postarać się o wszelkie potrzebne dokumenty. Wynika to z faktu, iż brak jakiegokolwiek wymaganego dowodu będzie prowadził do odmowy rejestracji pojazdu. Organ może odmówić rejestracji, jeżeli zamiast wymaganego dowodu własności samochodu osoba rejestrująca złoży jedynie dowody potwierdzające własność jedynie jego części. Odmowa rejestracji, podobnie zresztą jak zarejestrowanie pojazdu, następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Zobacz również: Kiedy sprzedać samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odwołać się od decyzji

Od takiej decyzji podmiotowi rejestrującemu przysługuje odwołanie, co wynika z art. 127 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przepisem podmiotem właściwym do jego rozpatrzenia jest organ wyższego stopnia.

Zobacz również: Rejestracja samochodu

W stosunku do starosty, w którego kompetencji jest rejestracja pojazdów, organem wyższego stopnia będzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze, co wynika z art. 17 Kodeksu postępowania administracyjnego. Samo odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem organu, który wydał skarżoną decyzję. Wnosi się je w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona - ustnie od dnia jej ogłoszenia. Sporządzenie odwołania nie jest trudne. Nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia. Nie jest konieczne zatem powoływanie się na naruszone przepisy. Wystarczy jeżeli strona wskaże, iż nie jest zadowolona z wydanej decyzji.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym,

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA