REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich
Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że nie tylko polscy właściciele samochodów mają powody do narzekania na koszt polis OC i AC. Ciekawe dane Eurostatu oraz zrzeszenia ubezpieczycieli Insurance Europe wskazują, że w 2015 r. Polska na tle innych krajów Starego Kontynentu jeszcze nie wyróżniała się wysokimi cenami polis komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).

Problemy z drogimi ubezpieczeniami mają m.in. Bułgarzy i Słoweńcy

Wspomniana już organizacja ubezpieczeniowa Insurance Europe regularnie publikuje dane na temat średniej składki ubezpieczeń komunikacyjnych. Najnowsze dostępne dane Insurance Europe (z 2015 r.) wskazują, że wówczas na jednego Polaka przypadała składka OC i AC wynosząca 84 euro (patrz poniższa tabela). Niższy wynik odnotowano tylko w pięciu z 30 porównywanych krajów Starego Kontynentu (Bułgaria - 76 euro, Łotwa - 42 euro, Rumunia - 55 euro, Turcja - 52 euro, Węgry - 49 euro). Analogiczne wyniki dla trzech sąsiadów Polski wyniosły: 137 euro (Czechy), 310 euro (Niemcy) oraz 97 euro (Słowacja). „Do krajów z najwyższym poziomem składek OC i AC na osobę można zaliczyć Szwajcarię oraz Luksemburg (odpowiednio 664 euro i 744 euro w 2015 r.)” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

REKLAMA

W 2015 r. Polska wyróżniała się niższym poziomem składek ubezpieczeń komunikacyjnych (na osobę) niż Czechy, Słowacja oraz 22 inne kraje Europy.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Porównanie kosztu OC i AC staje się ciekawsze, jeżeli oprócz danych Insurance Europe weźmiemy pod uwagę informacje Eurostatu dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń netto. W poniższej tabeli zaprezentowano średni roczny poziom wynagrodzenia netto singla z poszczególnych krajów i obliczono udział składki OC i AC (na osobę) w tej kwocie wynagrodzenia. Wynik uzyskany dla Polski (koszt ubezpieczenia komunikacyjnego na osobę jako 0,9% rocznego wynagrodzenia singla) był niższy od średniej z 30 analizowanych krajów (1,1%). Znacznie wyższe wyniki odnotowano m.in. dla Luksemburga (1,9%), Bułgarii (1,8%), Słowenii (1,8%), Czech (1,5%) oraz Islandii (1,4%). „Na drugim końcu cenowego rankingu, ulokowała się Łotwa (0,4%) oraz Grecja (0,6%). Niskie wyniki (po 0,7%) odnotowano też dla Danii, Holandii, Szwecji, Turcji oraz Węgier. To wskazuje, że niewielkie obciążenia z tytułu polis komunikacyjnych nie są domeną tylko mało zamożnych krajów, gdzie mało osób wykupuje AC” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W świetle danych z 2015 r. Polska nie cechowała się wysokim poziomem cen ubezpieczeń komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2016 roku wyniki dla Polski na pewno były już znacznie gorsze …

Ze względu na brak odpowiednich danych Insurance Europe, na razie nie można jeszcze sprawdzić, jak wyglądało podobne porównanie cenowe dla polis komunikacyjnych z 2016 r. Znacznie gorsze wyniki na pewno odnotowano dla dwóch krajów z najwyższymi wzrostami składek polis komunikacyjnych w Europie. Mowa o Polsce oraz Irlandii. W obydwu wymienionych państwach, roczna skala podwyżek składki za OC dla kierowców przekroczyła 40%. Koszty OC w 2017 roku wzrosły nawet o 60% - 80%.

Sprawdź aktualny koszt OC w rankingu OC na Ubea.pl

REKLAMA

Taka podwyżka nie może zostać skompensowana przez roczny wzrost wynagrodzeń. „Po zmianach z 2016 roku i 2017 roku, Polska prawdopodobnie dołączy do grona krajów Europy, w których relacja kosztu ubezpieczeń komunikacyjnych do poziomu wynagrodzeń jest gorsza od średniej” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Irlandia oraz Polska to jedyne kraje UE, w których średni koszt ubezpieczeń OC dla kierowców wzrósł o ponad 40% rocznie. Ta zmiana na pewno zwiększyła udział kosztów użytkowania samochodu w budżetach domowych rodzin.  

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA