| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz art. 813 par. 1), ubezpieczyciel musi zwrócić klientowi składkę za niewykorzystany okres ochrony. Taka zasada dotyczy również obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. W przypadku wspomnianej polisy, zwracana składka wynosi nawet kilkaset złotych. W związku z powyższym, warto przedstawić dokładne zasady zwrotu składki, który kierowca powinien otrzymać za niewykorzystaną ochronę.

Obecny posiadacz pojazdu może zwlekać z wypowiedzeniem jeśli okaże się, że warunki proponowane przez aktualnego ubezpieczyciela są całkiem korzystne. W związku z możliwością wystąpienia sporu między stronami transakcji, kwestię rezygnacji z OC można uregulować w umowie sprzedaży pojazdu. Przykładem jest zapis umowny, który zobowiązuje kupującego do niezwłocznego wypowiedzenia umowy OC, pod rygorem zwrotu określonej sumy dla sprzedawcy. Taka kara umowna odpowiada kwocie, którą osoba sprzedająca auto otrzymałaby w ramach zwrotu składki. Prostszym rozwiązaniem jest podpisanie wypowiedzenia dotyczącego obecnej polisy, w obecności obydwu stron umowy. Sprzedawca może później dostarczyć taki dokument podpisany przez kupującego, do siedziby ubezpieczyciela lub agenta obsługującego daną firmę.

Zobacz też: Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zwrot składki zwykle otrzymuje aktualny właściciel pojazdu. Jedyny wyjątek dotyczy ubezpieczenia, które „przeszło” na kolejnego kierowcę razem z zakupionym samochodem lub motocyklem. W przypadku takiej polisy, zwrot składki otrzyma tylko poprzedni właściciel pojazdu.

Zwrot nie zależy od tego czy ubezpieczyciel wcześniej pokrył szkody  

Kierowcy czasem zastanawiają się, czy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu składki i powołać się na fakt, że wcześniej pokrył szkodę spowodowaną przez klienta lub jest zobowiązany do pokrycia takiej szkody. Do niedawna, opisywana kwestia wzbudzała kontrowersje i była przedmiotem sporów z firmami ubezpieczeniowymi. Stanowisko ubezpieczycieli potwierdzał art. 41 ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z nim, zwrot składki nie powinien przysługiwać kierowcy, który spowodował wypadek w trwającym okresie ubezpieczenia.

Przepis ograniczający możliwość uzyskania zwrotu, został zniesiony po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 r. W związku z powyższym, ubezpieczyciele zobowiązani do zwrotu składki, nie mogą się już powoływać na wcześniej powstałą szkodę jeśli umowa OC została zawarta od 11 lutego 2012 r. Co więcej, zakłady ubezpieczeniowe muszą w rozliczeniu uwzględnić każdy dzień niewykorzystanej ochrony. W przypadku umów zawartych przed 11 lutego 2012 roku, takie rozliczenie obejmowało tylko pełne miesiące bez ochrony. 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu składki, powołując się na wcześniejszą wypłatę odszkodowania z winy kierowcy lub zobowiązanie do takiej wypłaty. Zakłady ubezpieczeniowe nie mają już takiej możliwości uniknięcia zwrotu składki, po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która nastąpiła 11 lutego 2012 r.  

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK