REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dodatkowe odszkodowanie za szkodę?

wypadek fot. Fotolia
wypadek fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie OC pojazdu sprawcy w większości przypadków pokrywa szkody wyrządzone mieniu drugiej osoby. Jak uzyskać dodatkową rekompensatę z tytułu strat na zdrowiu czy spowodowanych uszkodzeniem bezwypadkowego wcześniej pojazdu?

Wypadek a dodatkowe odszkodowanie z polisy OC sprawcy

Dobiega końca czas urlopów, z których Polacy masowo wracają do swoich domów. Wzmożony ruch na drogach i autostradach skutkuje niestety większą liczbą wypadków samochodowych. Poszkodowanym, chcącym ubiegać się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku wypadku, podpowiadamy jak zrobić to skutecznie.

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynający się wrzesień, według oficjalnych statystyk Policji z 2014 roku, jest miesiącem, w którym najczęściej dochodzi do wypadków drogowych (9,6% wszystkich wypadków w skali roku, podobnie jest w lipcu, niewiele mniej w czerwcu – 9,5%). Ta statystyka najdobitniej potwierdza tendencję, iż wrzesień, miesiąc powrotów z urlopów, jest okresem niebezpiecznym na drogach, w którym potrzebna jest większa niż zazwyczaj czujność.

Do wypadków najczęściej dochodzi w obszarach zabudowanych (72,5%), na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych (81%). Najbardziej powszechnym wypadkiem jest zderzenie się boczne pojazdów w ruchu (31%), natomiast najczęstszą przyczyną nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (26,8%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (26,1%).

Zobacz też: Brak sprawcy wypadku nie oznacza braku odszkodowania

Kiedy już dojdzie do wypadku, niezależnie od skali jego skutków, warto znać proces ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Identyfikacja sprawcy wypadku

REKLAMA

Najbardziej powszechna sytuacja, w której poszkodowany może rościć prawa do uzyskania odszkodowania to ta, kiedy wypadek spowodował inny kierowca. Jest to odszkodowanie za tzw. uszczerbek na zdrowiu, który dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale również mentalnej.

- Ubiegając się o tego typu rekompensatę, pokrzywdzonemu przysługuje zwrot poniesionych kosztów leczenia, utraconych dochodów ze względu na wypadek, zwrot kosztów dojazdu na leczenia i rehabilitacje oraz zniszczenia mienia. Ponadto, można zażądać od sprawcy wypadku jednorazowego zadośćuczynienia finansowego, a kiedy obrażenia ciała są trwałe, renty inwalidzkiej – wyjaśnia Katarzyna Parol-Czajkowska, Dyrektor Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB.

Nieco inna procedura występuje w przypadku, kiedy nastąpiły poważne obrażenia ciała. Ranny w wypadku powinien ustalić imię i nazwisko sprawcy, numer jego polisy OC, a także numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli ranny jest w silnej sytuacji stresowej, o uzyskanie takich danych powinien poprosić wezwaną na miejsce Policję.

Dobrze umotywowane roszczenie

Następnym etapem ubiegania się o odszkodowanie jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi – temu, w którym polisę OC wykupił sprawca wypadku. Z tego typu polisy można uzyskać rekompensatę tylko w postaci naprawy samochodu poszkodowanego. Dane towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku można zweryfikować na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisując numer rejestracyjny pojazdu sprawcy.

Kolejnym typem odszkodowania może być to uzyskane za inne straty poniesione w wyniku wypadku, a więc związane z kwestią zdrowia poszkodowanego. Niestety, na tym etapie nie wszyscy pokrzywdzeni znają swoje prawa, a jeśli tak, to nie zawsze decydują się na podjęcie próby uzyskania takiego odszkodowania.

- Wniosek roszczeniowy powinien być należycie udokumentowany i zawierać możliwie wszystkie dowody, które potwierdzałyby straty poniesione w wyniku wypadku. Dobrze uzasadnione roszczenie i oczekiwania finansowe znacznie pomagają pozytywnie rozpatrzyć wniosek przez ubezpieczyciela. Do takich dowodów możemy zaliczyć m.in. wszelkie faktury czy paragony za lekarstwa, potwierdzenia wizyt u lekarzy lub diagnozy lekarskie – mówi Katarzyna Parol-Czajkowska z Centrum Odszkodowań DRB.

Zaliczka na bieżące wydatki

Oczekiwania poszkodowanego to jedno, drugie zaś to ustalenie wysokości zadośćuczynienia przez ubezpieczyciela. Każdy z nich posiada swoje wewnętrzne zasady, na bazie których ocenia poniesiony uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Wysokość rekompensaty zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od rodzaju doznanych obrażeń, czasu leczenia i rehabilitacji oraz wpływu, jaki wypadek miał na życie i czy na przykład uniemożliwił wykonywanie zawodu.

Jeśli okres wyczekiwania na odszkodowanie mocno się wydłuża, a poszkodowany musi na bieżąco ponosić wysokie koszty leczenia czy rehabilitacji, może on ubiegać się o uzyskanie zaliczki pieniężnej z polisy OC sprawcy wypadku.

Zazwyczaj odszkodowanie jest wypłacane w terminie 30 dni od zgłoszenia wypadku, w bardziej skomplikowanych przypadkach może wynieść maksymalnie ustawowo do 90 dni. Kiedy wysokość odszkodowania stwierdzona przez orzecznictwo znacznie różni się od naszych oczekiwań, mamy również jeszcze do dyspozycji postępowanie na drodze sądowej.

Źródło: materiały prasowe DRB Centrum Odszkodowań

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA