| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Odmowa udzielenia poszkodowanym takich danych oraz informacji dotyczy w szczególności funkcjonariuszy policji, którzy powołując się często na ochronę danych osobowych pozostałych uczestników wypadku odmawiają poszkodowanym wydania notatki, sporządzonej na tę okoliczność. 

Innymi argumentami policji, uzasadniającymi odmowę udzielenia jednym uczestnikom wypadku komunikacyjnego informacji na temat innych jego uczestników oraz ustalenia okoliczności samego zdarzenia, jest rzekome dobro prowadzonego postępowania, a także brak ustawowych uprawnień policji dla udostępnienia tego rodzaju informacji i danych.

Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Często nietrafnie powoływane są przy tym przepisy ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151, z późn. zm.), na mocy których policja udziela niezbędnych informacji o stanie sprawy oraz udostępnia zebrane materiały jedynie zakładom ubezpieczeń, Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub Rzecznikowi Ubezpieczonych. Dopiero te instytucje – zdaniem funkcjonariuszy – na mocy dalszych przepisów wspomnianej ustawy- mogą udostępnić te informacje osobom uprawnionym, w tym również uczestnikom wypadków.

Odmowa udostępnienia uczestnikom wypadku notatki informacyjnej o zaistniałym zdarzeniu ze strony funkcjonariuszy policji, a nierzadko również straży miejskich i gminnych, wiąże się w praktyce z uniemożliwieniem ustalenia danych osobowych potencjalnych świadków zdarzenia, jak również samego sprawcy oraz jego danych i informacji o ubezpieczeniu jego odpowiedzialności cywilnej. Dlatego takie podejście i tłumaczenie ze strony wspomnianych organów pozbawione jest podstaw prawnych. Negatywnie ocenione jest też przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zgodnie bowiem z treścią art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883, z poźn. zm.), w przypadku udostępniania danych w innym celu niż włączenie do zbioru, administrator danych udostępnia posiadane w zbiorze dane osobom lub podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na mocy przepisu prawa. Na tego rodzaju przepis, kształtujący uprawnienie uczestników wypadków do otrzymania wspomnianych wyżej danych i informacji od policji, która jest ich administratorem wskazuje natomiast art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 108 poz. 908, z późn. zm.).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK