| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Franszyza w Autocasco

Franszyza w Autocasco

Co to jest franszyza integralna i franszyza redukcyjna? O zasadach ich działania, niestety, mało kto wie. Niestety, ponieważ mają one istotne znaczenie przy wypłacie odszkodowania.

Decydując się na zakup ubezpieczenia AC należy sprawdzić nie tylko zakres jego działania, ale również dokładnie zapoznać się z treścią OWU. Skrupulatne przestudiowanie zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie powinno kończyć się na części zatytułowanej „wyłączenia”. Z perspektywy wypłaty ewentualnego odszkodowania, niezmiernie ważne jest również przeanalizowanie fragmentu poświęconego wspomnianym franszyzom.

Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?

Rodzaje franszyzy

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych funkcjonują dwa rodzaje franszyzy: redukcyjna i integralna.

Franszyza redukcyjna. Ten rodzaj franszyz, znany również franszyzą bezwarunkową, polega na redukowaniu, czyli pomniejszaniu wysokości wypłacanego odszkodowania o wartość określoną w zakupionej przez Ciebie polisie ubezpieczeniowej. Niezależnie od wysokości należnego odszkodowania, ubezpieczyciel pomniejszy je o tę samą kwotę, czyli wartość franszyzy redukcyjnej.

Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

W praktyce ubezpieczeniowej pojęcie franszyzy redukcyjnej występuje zamiennie z udziałem własnym, choć nie do końca słusznie. Franszyza redukcyjna pomniejsza należne odszkodowanie o pewną określoną kwotę; natomiast w udział własny pomniejsza odszkodowanie o określony procent wysokości tego odszkodowania. Przykładowo, franszyza redukcyjna w wysokości 1000zł zawsze pomniejszy należne odszkodowanie o 1000zł; natomiast udział własny za poziomie 10% pomniejszy należne odszkodowanie o 10% jego wysokości początkowej.

Franszyza integralna, tzw. warunkowa. Określa ona górną granicę wysokości szkody, do której ubezpieczyciel w razie wystąpienia szkody nie wypłaci Ci odszkodowania. Określona może być na dwa sposoby, zarówno kwotowo, jaki i procentowo, a jej wartość określona jest w warunkach ubezpieczenia. W praktyce wygląda to następująco – za szkodę, której naprawa wynosi mniej niż wartość franszyzy integralnej, właściciel auta zapłaci sam. Jeżeli jednak, koszty naprawy zaistniałej szkody będą wyższe od franszyzy integralnej, odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela w całości, bez potrącania jakiejkolwiek kwoty.

Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Jak się okazuje, przed wykupieniem AC warto jest się dokładnie zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz zastanowić jaka forma franszyzy odpowiada naszym potrzebom.

Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu AC z poradnika na stronie Liberty Direct.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK