| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Zgłaszanie szkody nie jest niczym skomplikowanym, ale w momencie kiedy emocje i stres biorą górę postępujemy pochopnie, zapominając o wielu istotnych kwestiach. Podpowiemy Ci w kilku prostych krokach, jak możesz zgłosić szkodę oraz o czym musisz pamiętać.

O szkodach komunikacyjnych każdy chciałby zapomnieć jak najszybciej i jak najszybciej wrócić do normalnego trybu życia. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci o czym nie zapomnieć, kiedy dojdzie już do zdarzenia, a także w jaki sposób i gdzie zgłaszać zaistniałą szkodę, aby szybko uzyskać odszkodowanie.

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Zanim zgłosisz szkodę

Oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia w przypadku kolizji czy stłuczki, koniecznie zbierz dane kontaktowe uczestników zdarzenia oraz  numery polis OC  aut, które brały w nim udział oraz spisz notatkę dotyczącą okoliczności zajścia. Notatka taka nie wymaga żadnego formularza może być sporządzona na zwykłej kartce papieru. Jeśli uszkodzenie jest duże lub są poszkodowani, zadzwoń po policję. Co więcej, jeśli są świadkowie, zbierz od nich dane kontaktowe, które mogą się przydać w razie ewentualnych komplikacji w trakcie ubiegania się o odszkodowanie.

Zobacz też: UFG, co to właściwie jest?

Uwaga!

Praktycznie każdy posiadacz komórki, ma w swoim telefonie aparat fotograficzny. W sytuacji wystąpienia szkody, dobrze jest ją od razu udokumentować, tak „na wszelki wypadek”. Ważne aby na takich zdjęciach znajdowały się uszkodzenia wszystkich pojazdów które brały udział w wypadku oraz miejsce w którym wydarzyła się stłuczka. Własna dokumentacja zdjęciowa z miejsca wypadku przesłana do ubezpieczyciela  może znacznie przyspieszyć proces  likwidacji szkody.

Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Kolizja z obcokrajowcem – co zrobić?

W momencie, kiedy wypadek spowoduje obcokrajowiec również możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Przede wszystkim kierowca z zagranicy powinien okazać Ci swój dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. W przypadku szkody koniecznie spisz:

  • dane z dokumentu ubezpieczenia – numer, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, a także okres jej ważności,
  • dane osobowe,
  • numer rejestracyjny oraz markę samochodu.

Jak postępować w przypadku gdy sprawcą szkody jest pojazd zarejestrowany za granicą można dowiedzieć się ze strony PBUK (Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). 

Niezależnie kto spowoduje wypadek, dobrze jest, abyś miał ze sobą uniwersalny druk do zgłaszania szkody w języku polskim i angielskim.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

W jaki sposób zgłosić szkodę komunikacyjną?

W zależności od ubezpieczyciela, kanałów zgłaszania szkód jest klika. Należą do nich:

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK