| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Podstawowe pojęcia związane z ubezpieczeniem AC wyjaśnione w prosty sposób poniżej z pewnością pozwolą Ci lepiej zrozumieć czym jest dobrowolne Autocasco oraz jak działa.

Z ubezpieczeniem AC, które chroni Cię przed finansowymi skutkami szkody powstałej w wyniku wypadku, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu lub jego części, związanych jest kilka na pozór obco brzmiących pojęć.Wydawać by się mogło, że tak popularne wśród kierowców ubezpieczenia komunikacyjne nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Jednak nie wszyscy musimy wszystko wiedzieć i właśnie dlatego powstał ten artykuł.

Zobacz też: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Co to jest szkoda całkowita i częściowa

Kiedy dojdzie już do wypadku i będziesz ubiegać się o odszkodowanie, warto, abyś wiedział czym jest szkoda całkowita i częściowa.

Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, kiedy Twój pojazd zostanie uszkodzony w takim stopniu, że jego naprawa będzie po prostu nieopłacalna z punktu widzenie ubezpieczyciela. W takim przypadku wartość naprawy  szkody  przekracza 70% wartości auta w dniu powstania szkody.

Ze szkodą częściową będziesz miał do czynienia, kiedy Twój pojazd ulegnie zniszczeniu, a koszt naprawy tego uszkodzenia  nie przekracza 70% wartości samochodu w dniu powstania szkody.

Zobacz też: Kolizje samochodowe – jak się zachować?

Co to jest nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie

Oba pojęcia odgrywają kluczową rolę zarówno w przypadku wystąpienia szkody, jak i obliczania wysokości składek ubezpieczeniowych.

Z nadubezpieczeniem będziesz miał do czynienia, jeżeli w momencie ubezpieczenia zostanie zawyżona wartość  pojazdu. Niestety, podniesienie wartości samochodu nie powoduje  zwiększenia ewentualnego odszkodowania ponieważ w momencie szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie maksymalnie do wartości rynkowej pojazdu w dniu powstania szkody.  Zawyżona wartość auta powoduje jednak  odpowiednio wyższą składkę do zapłacenia.

Niedoubezpieczenie to zjawisko przeciwne do nadubezpieczenia. Polega on na tym, że w umowie ubezpieczeniowej  określono wartość pojazdu niższą niż wartość rynkowa pojazdu. Pomimo pozornej oszczędności na składce  posunięcie takie jest niekorzystne dla ubezpieczonego, ponieważ w sytuacji kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia  Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niższe niż wartość rynkowa pojazdu w dniu powstania szkody.

Zobacz też: Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?

Co to jest udział własny w szkodzie

Zawierając  umowę AC możesz dobrowolnie zgodzić się na poniesienie kosztów pewnej części ewentualnej szkody. Takie zobowiązanie to nic innego jak udział własny. Udział własny z jednej strony powoduje że w momencie powstania szkody część obciążenia będziesz musiał pokryć sam jednak takie „podzielenie się” ryzykiem z ubezpieczycielem powoduje że składka za ubezpieczenie AC znacznie się obniża i jest bardzo atrakcyjna. Sam musisz zdecydować, czy udział własny jest odpowiedni dla Ciebie i chcesz z niego skorzystać.

Te i inne pojęcia znajdziesz na https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK