| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Maksymalna suma odszkodowania z OC sprawcy

Maksymalna suma odszkodowania z OC sprawcy

Umowa ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego określa górne pułapy ubezpieczenia. Będzie to suma do jakiej odszkodowanie za sprawcę wypłaci jego ubezpieczyciel.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela

Ubezpieczenie OC ma ten skutek, iż finansowe konsekwencje czynów sprawcy wypadku weźmie na siebie jego ubezpieczyciel. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ten związek sprawcy i ubezpieczyciela jest wyraźnie zarysowany, co wyraża się w treści art. 19 par. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tym przepisem poszkodowany w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia obowiązkowego (czyli wypadkiem drogowym) może dochodzić roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń.

Przekładając to na praktykę oznacza to, że poszkodowany może z pominięciem sprawcy zwrócić się do jego ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W przypadku sądowego dochodzenia odszkodowania możliwe jest bezpośrednie pozwanie ubezpieczyciela.

Zobacz: Ubezpieczenie samochodu w 2012 r.

Maksymalna wysokość odszkodowania

Umowy ubezpieczenia zawierane z posiadaczami pojazdów mechanicznym, podobnie jak każde inne ubezpieczenie, mają wpisaną klauzulę określającą sumę ubezpieczenia (sumę gwarancyjną). Chodzi o kwotę, która jest górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel będzie ponosił właśnie do tej kwoty. Szkody przekraczające wysokość sumy ubezpieczenia będą już ściągane z majątku sprawcy.

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych kwestia sumy ubezpieczenia został określony w art. 36 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przepis ten ustala minimalne granice sum gwarancyjnych. W przypadku szkód na osobie powinna być to równowartość 5 mln euro, zaś w przypadku szkód na mieniu minimalnie równowartość 1 mln euro. Suma taka jest określona dla jednego zdarzenia (wypadku) bez względu na liczbę poszkodowanych.

Zobacz: Szkoda całkowita z AC

Jakie znaczenie mają wpisane w umowę sumy gwarancyjne można zaobserwować na przykładzie.

X jest sprawcą wypadku, w którym ucierpiało kilka osób. Z jego ubezpieczenia, którego suma gwarancyjna odpowiada minimalnym wymogom ustawy, będą wypłacone kwoty przypadające na odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanych. W sytuacji, gdy koszty odszkodowania za szkody na osobie dla wszystkich poszkodowanych nie przekroczą równowartości 5 mln euro, wtedy też całą sumę wyasygnuje zakład ubezpieczeń. Jeżeli jednak wysokość odszkodowania wyniosłaby równowartość 5,5 mln euro, wtedy też 5 mln euro wypłaci ubezpieczyciel, natomiast równowartość pół miliona euro będzie dochodzona już z majątku sprawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK