| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Jazda samochodem to nie tylko wygoda. To także obowiązki, o których zdarza nam się zapomnieć. Jednym z takich zadań jest coroczny przegląd techniczny. Jakie spotkają nas konsekwencje, jeśli w czasie kolizji nie będziemy mieli odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym?

Poruszając się po drogach każdy z nas musi posiadać zarówno ważną polisę OC, jak i wpis w dowodzi rejestracyjnym potwierdzający posiadanie aktualnych badań technicznych pojazdu. Podobnie jak o obowiązku ubezpieczenia należy pamiętać o przeprowadzaniu badań technicznych w Stacji Kontroli Pojazdów. Datę, kiedy wygasa ważność badań technicznych sprawdzimy w dowodzie rejestracyjnym.

Zobacz też: Jak wypowiedzieć umowę OC?

Częstotliwość przeprowadzania badań technicznych uzależniona jest od wieku pojazdu. W przypadku samochodu zakupionego bezpośrednio z salonu jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia badań po upływie 3 lat. Kolejne czekają nasz pojazd po dwóch latach. Kiedy samochód osiągnie wiek 5 lat, jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia badań okresowo co 12 miesięcy.

Brak badania technicznego w przypadku kontroli drogowej

Jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że nie mamy ważnych badań technicznych policjant może zatrzymać dowód rejestracyjnego, ukarać nas mandatem i skierować pojazd na badania techniczne. Co więcej, jeśli tak się stanie, konieczna będzie wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdu, a nie jak dotychczas w dowolnej, upoważnionej do przeprowadzania takich badań.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Skierowanie na badania techniczne, wydane przez Policję, nie zastępuje dowodu rejestracyjnego. Tym samym nie upoważnia nas do poruszania się po drogach publicznych. Stanowi jedynie upoważnienie do przejazdu do najbliższego punktu w celu weryfikacji stanu technicznego naszego pojazdu.

Kolizja a brak badania technicznego

Pojazd bez ważnych badań technicznych uznawany jest za niesprawny, czyli stanowiący zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego.Możemy w takiej sytuacji np. nie otrzymać odszkodowania z naszego ubezpieczenia AC. Pamiętajmy jednak o tym, że każde towarzystwo indywidualnie określa warunki wyłączeń w AC, a ponad to każda zgłoszona szkoda rozpatrywana jest indywidualnie.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem Fot. Fotolia
Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem Fot. Fotolia

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »