| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Jazda samochodem to nie tylko wygoda. To także obowiązki, o których zdarza nam się zapomnieć. Jednym z takich zadań jest coroczny przegląd techniczny. Jakie spotkają nas konsekwencje, jeśli w czasie kolizji nie będziemy mieli odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym?

Poruszając się po drogach każdy z nas musi posiadać zarówno ważną polisę OC, jak i wpis w dowodzi rejestracyjnym potwierdzający posiadanie aktualnych badań technicznych pojazdu. Podobnie jak o obowiązku ubezpieczenia należy pamiętać o przeprowadzaniu badań technicznych w Stacji Kontroli Pojazdów. Datę, kiedy wygasa ważność badań technicznych sprawdzimy w dowodzie rejestracyjnym.

Zobacz też: Jak wypowiedzieć umowę OC?

Częstotliwość przeprowadzania badań technicznych uzależniona jest od wieku pojazdu. W przypadku samochodu zakupionego bezpośrednio z salonu jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia badań po upływie 3 lat. Kolejne czekają nasz pojazd po dwóch latach. Kiedy samochód osiągnie wiek 5 lat, jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia badań okresowo co 12 miesięcy.

Brak badania technicznego w przypadku kontroli drogowej

Jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że nie mamy ważnych badań technicznych policjant może zatrzymać dowód rejestracyjnego, ukarać nas mandatem i skierować pojazd na badania techniczne. Co więcej, jeśli tak się stanie, konieczna będzie wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdu, a nie jak dotychczas w dowolnej, upoważnionej do przeprowadzania takich badań.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Skierowanie na badania techniczne, wydane przez Policję, nie zastępuje dowodu rejestracyjnego. Tym samym nie upoważnia nas do poruszania się po drogach publicznych. Stanowi jedynie upoważnienie do przejazdu do najbliższego punktu w celu weryfikacji stanu technicznego naszego pojazdu.

Kolizja a brak badania technicznego

Pojazd bez ważnych badań technicznych uznawany jest za niesprawny, czyli stanowiący zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego.Możemy w takiej sytuacji np. nie otrzymać odszkodowania z naszego ubezpieczenia AC. Pamiętajmy jednak o tym, że każde towarzystwo indywidualnie określa warunki wyłączeń w AC, a ponad to każda zgłoszona szkoda rozpatrywana jest indywidualnie.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem Fot. Fotolia
Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK