| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Podczas wypadku, kiedy towarzyszy nam silny stres często zapominamy o spisaniu istotnego w procesie likwidacji szkody oświadczenia powypadkowego. Jego brak często prowadzi do wydłużenia procesu likwidacji szkody.

Do czego służy oświadczenie

Oświadczenie powypadkowe jest dokumentem wspierającym proces rekonstrukcji zdarzenia. Należy jednak podkreślić, że samo oświadczenie nie decyduje automatycznie o wypłacie odszkodowania nawet, gdy któraś ze stron jednoznacznie stwierdzi, że jest winna kolizji.

Zobacz też: Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Celem tego dokumentu nie jest przede wszystkim dokładne zrelacjonowanie przebiegu zdarzenia. Dopiero wraz z opinią rzeczoznawcy, ewentualną dokumentacją zdjęciową i zeznaniami świadków, stanowi podstawę ustalenia sprawcy.

W przypadku kolizji z innym pojazdem należy bezwzględnie spisać oświadczenie powypadkowe przed opuszczeniem miejsca wypadku..

Kiedy spisujemy oświadczenie

Oświadczenia powypadkowe spisujemy w przypadku tzw. mniejszych stłuczek, gdy nie wzywamy na miejsce kolizji policji. W toku likwidacji szkody pełni ono taką samą rolę jak powypadkowy protokół sporządzony przez policję.

Forma oświadczenia

Oświadczenie można spisać na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronach internetowych ubezpieczycieli lub na stronie PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych). Wzór dokumentu jest taki sam dla wszystkich towarzystw, więc warto go zawczasu wydrukować i mieć zawsze w samochodzie.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Ważna jest także treść oświadczenia. Dokument musi zawierać kilka niezbędnych informacji - datę, godzinę i miejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta) oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli. Można też dopisać ewentualnych świadków wraz z Ich danymi kontaktowymi.

Ekspert:

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co to jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie? fot. fotolia
Co to jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie? fot. fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK