| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Czy do wypłaty odszkodowania brana jest pod uwagę kwota ubezpieczenia pojazdu widniejąca na polisie czy wartość rynkowa pojazdu przed kolizją? To jedno z częstszych dylematów i wątpliwości związanych z wysokością odszkodowania.

Ustalmy na wstępie, co kryje się za określeniem „suma ubezpieczenia”. Jest to ustalona podczas rozmowy sprzedażowej wartość pojazdu przyjmowanego do ochrony. Wartość, która będzie stanowić górną granicę odpowiedzialności Towarzystwa w przypadku szkody.

Suma ubezpieczeniowa odpowiada wartości rynkowej auta w oparciu o dane z tabel Audatex lub Info-Expert. Uwzględnia ona również jego wyposażenie, przebieg oraz stan techniczny na dzień, w którym zostaje sporządzona umowa.
Po określeniu sumy ubezpieczenia mamy możliwość, za dodatkową opłatą, utrzymać ją przez cały okres ubezpieczenia.

Zobacz też: Podwójne ubezpieczenie OC – jak się przed tym uchronić?

Co dzieje się w przypadku pozostawienia stałej sumy ubezpieczenia a co w przypadku  zmiennej sumy ubezpieczenia wyjaśni poniższy przykład. Zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że w momencie zaistnienia szkody (czy to stłuczki czy kradzieży) przy liczeniu wysokości odszkodowania brana jest pod uwagę wartości auta na moment przed kolizją. W praktyce oznacza to, że jeśli ubezpieczaliśmy samochód o wartości 10 tys. złotych, ale w momencie szkody wyceniany był na 8 tys. złotych, ta druga kwota będzie brana pod uwagę przy wyliczaniu odszkodowania.

Z kolei, gdy umowę zawrzemy na stałą sumę ubezpieczenia, to w momencie uszkodzenia lub kradzieży samochodu wysokość odszkodowania będzie liczona od 10 tys. złotych. Czyli podstawą będzie wartości auta na dzień kupna polisy, a nie powstania szkody.

Stała czy zmienna – co się opłaca

Wydaje się, że przy zawieraniu umowy AC warto wybrać stałą sumę ubezpieczenia.Z drugiej strony wykupienie polisy ze stałą sumą ubezpieczenia wiąże się ze wzrostem składki.

Zobacz też: Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC?

Wskaźnikiem, który może nam pomóc podjąć decyzję, jest prognozowany spadek ceny danego auta. Znając rocznik i model samochodu możemy sprawdzić w np. w Audatexie lub w Info-Expercie, ile średnio pojazd tarci na wartości w ciągu jednego roku. Generalną zasadą jest, że samochody młodsze tracą na wartości znacznie więcej. Więc im starszy pojazd (z tego samego modelu), tym różnica jego wartości w ciągu roku jest coraz mniejsza.

niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w umowie, że dla młodych roczników samochód (np. nie starszych niż 3-5 letnie) klient nie może kupić polisy ze stałą sumą ubezpieczenia. Przed zawarciem umowy upewnijmy się, czy mamy w tym zakresie wybór i w jakich sytuacjach.

Ekspert:

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna Fot. Fotolia
Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK