| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Kupujesz ubezpieczenie AC i zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Nie patrz tylko na cenę. Sprawdź co za nią stoi, czyli jaki jest zakres wybranego ubezpieczenia. Jednym z istotnych elementów jest udział własny. Istotny, bo wpływa na zakres ochrony i wysokość składki.

Co to jest udział własny?

Udział własny to inaczej ta część odszkodowania, którą ubezpieczony pokrywa z własnej kieszeni. Jego wartość określona jest procentowo (np. 10% udział własny w szkodzie) lub kwotowo (np. 200 zł udziału własnego w szkodzie). Udział własny dotyczy dwóch obszarów chronionych przez AC – części wypadkowej oraz części kradzieżowej. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego jego wysokość może być taka sama dla obu rodzajów szkód lub ustalana odrębnie. W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym udział własny ustalany jest zgodnie z obowiązującymi procedurami. (żeby nie pisać taryfami)

Wpływ na składkę

Zazwyczaj w Towarzystwie Ubezpieczeniowym mamy możliwość ustalenia wysokości bądź całkowitego zniesienia udziału własnego. Wpływa to oczywiście na wysokość składki.. Zasada jest taka, że im wyższy udział własny, tym niższa składka. Jednocześnie jednak duży udział własny oznacza niższe odszkodowanie, bo jego cześć pokryjemy z własnej kieszeni. Przykładowo, przy 15% udziale własnym nasze odszkodowanie wyniesie 85% wartości szkody. Pozostałe koszty, zgodnie z umową, zapłacimy sami.

Z udziałem czy bez – co wybrać

Teoretycznie najlepiej udział własny wyzerować. Wtedy pełne ryzyko szkody bierze na siebie zakład ubezpieczeń. Ale czy zawsze zerowy udział własny nam się opłaca?

Większość Towarzystw ubezpieczeniowych rozróżnia oddzielne progi udziału własnego zarówno w auto casco wypadkowy jak  i kradzieżowym. Możemy go w większości  indywidualnie dopasować do naszych potrzeb.
Podejmując decyzję czy pozostawić udział własny i jeśli tak to w jakiej wysokości czy go wykupić zwróćmy uwagę na poniższe czynniki.

Zobacz też: Podwójne ubezpieczenie OC – jak się przed tym uchronić?

W przypadku auto casco wypadkowego opierajmy się nie tyle na subiektywnej ocenie naszych umiejętności w prowadzeniu pojazdu, co określeniu czy użytkować go będziemy na terenie dużej aglomeracji, gdzie możliwość zaistnienia zdarzenia jest większa. Na podstawie naszego dotychczasowe doświadczenia określamy po części ryzyko na przyszłość.

W przypadku auto casco kradzieżowego pomocne w podjęciu decyzji mogą na przykład okazać się statystyki zawierające informacjie o markach najczęściej kradzionych aut.
Wskaźnikiem, na którym możemy oprzeć naszą decyzję jest marka samochodu oraz jego wartość. Nawet gdy bezpiecznie jeździmy, ale często parkujemy nasz samochód na ulicy czy w publicznych parkingach – może się zdarzyć, że ktoś nam samochód porysuje. Przy nieznanym sprawcy szkodę taką likwidujemy z AC.

Im droższy samochód, tym koszty naprawy wyższe. Udział własny, szczególnie ten liczony procentowo, może okazać się sporym obciążeniem dla naszej kieszeni. Z kolei, gdy mamy samochód o mniejszej wartości, albo też marki, która nie należy do najbardziej narażonych na kradzież, może się okazać, że niewielki udział własny jest dla nas bardziej opłacalny.

Udział własny pozostawia część tzw. ryzyka ubezpieczeniowego po naszej stronie.

Z kolei jego wyzerowanie to ryzyko z nas zdejmuje, przenosząc w całości na towarzystwo ubezpieczeniowe, ale powoduje jednocześnie wzrost składki. Dlatego ważne jest, byśmy decyzję o jego wysokości lub wyzerowaniu podejmowali będąc świadomymi konsekwencji.

Zobacz też: Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Na koniec jeszcze jedna porada. Dokładnie czytajmy umowę a w razie wątpliwości kontaktujmy się z towarzystwem by je wyjaśnić.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK