| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Jaką rolę pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie od UFG? W jakich przypadkach UFG przyjmuje odpowiedzialność za szkody? Gdzie zgłosić szkodę, gdy jesteśmy poszkodowani przez samochód bez ważnego OC?

Jeżeli nasz samochód posiada nieobowiązkowe ubezpieczenie Autocasco, jesteśmy zobowiązani do skorzystania z tego ubezpieczenia. W takim wypadku UFG zwróci nam ewentualną różnicę między uzyskanym odszkodowaniem, a wysokością naszej szkody. Różnica ta może wynikać np. z udziałów własnych, czy potrąceń na częściach, które są uwzględniane zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia wykupionej przez nas polisy. Zwrócona zostanie nam również wartość zwyżki, którą będziemy musieli zapłacić ubezpieczycielowi w następnym roku w związku ze szkodowością.

UFG zaspokaja nasze roszczenia również, gdy okoliczności wypadku uzasadniają odpowiedzialność posiadacza samochodu lub kierowcy, a nie ustalono ich tożsamości. Jednak zgodnie z art. 98 ustawy „o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK”, w takim przypadku odszkodowanie należy nam się jedynie za szkodę wyrządzoną na osobie (uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała, śmierć).

Zobacz też: Czy istnieje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela?

UFG jest także zobowiązane do rozpatrywania naszych roszczeń w przypadkach, gdy zakład ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony sprawca - ogłosił upadłość i z powodu braku środków nie może wypłacić odszkodowań. Dotyczy to szkód, które zostały wyrządzone na terytorium Polski. Roszczenie względem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przechodzi również w przypadku upadłości towarzystwa ubezpieczeń, w którym zgłosiliśmy szkodę z innych polis obowiązkowego ubezpieczenia, np. OC warsztatu.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania od UFG?

Jeżeli dobrowolne ubezpieczenie (np. Autocasco) pokryje całkowicie naszą szkodę, a co za tym idzie, zaspokoi nasze roszczenia, nie możemy rościć odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odszkodowania od UFG nie otrzymamy także, jeżeli naszą stratę w całości pokryje sprawca lub kierowca pojazdu, którym wyrządzono nam szkodę. Roszczenie nie przysługuje nam również w przypadku, gdy zostaniemy poszkodowani przez niezarejestrowane samochody lub pojazdy historyczne, które nie posiadają homologacji w naszym kraju. Nie uzyskamy odszkodowania również, gdy kierujący pojazdem wyrządzi szkodę właścicielowi tego pojazdu. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy posiadamy nieubezpieczony samochód i osoba, której pożyczymy auto potrąci nas lub zniszczy mienie należące do nas (np. płot, dom lub nasz drugi samochód).

Pamiętaj! Jeżeli to ty jesteś sprawcą wypadku, a nie wykupiłeś dla swojego pojazdu obowiązkowego ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo dochodzić od ciebie zwrotu całości kwoty, którą wypłacił poszkodowanemu.

UFG, podobnie jak towarzystwa ubezpieczeniowe, rozpatruje każdą szkodę pod kątem faktycznej odpowiedzialności wskazanego sprawcy zdarzenia. W niektórych przypadkach możemy zostać poinformowani o odmowie przyznania odszkodowania. Mamy prawo odwołać się od tej decyzji przedstawiając okoliczności, które wskazują na to, że kierowca samochodu jest odpowiedzialny za spowodowanie naszej szkody, a także dochodzić swoich praw przed sądem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK