| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC

Pojazd mechaniczny (samochód, motocykl itp.) wprowadzony w ruch jest w stanie spowodować ogromne szkody zarówno majątkowe, jak i na osobach. Mało który kierowca jest w stanie samodzielnie je pokryć. Stąd też przepisy prawa ustalają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC od każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel bierze na siebie wszelkie roszczenia cywilnoprawne związane ze szkodami wyrządzonymi przez ubezpieczony pojazd.

Zobacz: Czym jest ubezpieczenie OC?

Co do zasady ubezpieczenie OC wykupuje się na okres roku. Istnieją jednak sytuacje, w których można je wykupić na krótszy okres.

Zobacz: Czy można kupić ubezpieczenie na krócej, niż rok?

Z obowiązkiem ubezpieczenia pojazdu wiąże się również kara dla posiadaczy pojazdu, którzy nie dopełnili tego obowiązku i samochodu nie ubezpieczyli.

Zobacz: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Kradzież samochodu

Kupno ubezpieczenia jest związane z posiadaniem pojazdu mechanicznego. Co się jednak dzieje z ubezpieczenie w przypadku jego kradzieży? Czy po utracie samochodu nadal będziemy zobowiązani do uiszczania składek? Czy można wcześniej wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, jeżeli samochód zostanie skradziony?

Zobacz: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kolizja z nieznanym sprawcą

Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim poszkodowanych w wypadku. Dzięki obowiązkowi ubezpieczenia nie będą oni musieli martwić się o to, czy ich roszczenia będą pokryte z majątku sprawcy. Mogą oni od razu zwrócić się do jego ubezpieczyciela.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy po kolizji sprawca ucieknie, tak że nie będzie możliwości jego identyfikacji? Co wtedy, gdy okaże się że sprawca kolizji, pomimo obowiązku, nie miał wykupionego ubezpieczenia?

Zobacz: Co zrobić gdy sprawca wypadku był nieubezpieczony?

Zobacz: Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Jak zmienić ubezpieczyciela?

Decydując się na zmianę ubezpieczyciela, należy pamiętać o tym, że umowa ubezpieczenia obowiązkowego OC w odniesieniu do samochodów jest przedłużana automatycznie, jeżeli ubezpieczony jej nie wypowie.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK