| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Co można wliczyć do odszkodowania?

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

Szkoda

Z pojęciem odszkodowania nierozerwalnie związana jest szkoda. W pewnym uproszczeniu odszkodowanie, jakie przeważnie stanowi określona suma pieniędzy, to wynagrodzenie szkody, którą poniósł poszkodowany. Odszkodowanie powinno wyrównywać poniesione przez nas szkody.

Odszkodowanie

Tak będzie również w przypadku wypadku komunikacyjnego. Wobec poniesienia przez nas szkód, będziemy mieli prawo dochodzić odpowiedniego odszkodowania od sprawcy, czy też od jego ubezpieczyciela.

Należy pamiętać, że w przypadku wypadków komunikacyjnych, obowiązek wypłaty odszkodowania bierze na siebie ubezpieczyciel, w ramach ubezpieczenia OC.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Suma odszkodowania nie musi się jednak ograniczać jedynie do szkód majątkowych związanych z uszkodzeniem samochodu. Poszkodowany będzie mógł się domagać również zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, które stanowić ma sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego.

Oprócz tego poszkodowany będzie mógł domagać się renty, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach.

Zwrot kosztów

Co równie istotne w ramach odszkodowania poszkodowany będzie mógł dochodzić również zwrotu kosztów, jakie poniósł w związku z wypadkiem. Chodzi tutaj o rozmaite koszty, w tym takie związane z leczenie, czy rehabilitacją.

Poza tym odszkodowaniem mogą być objęte również inne koszty. W ramach odszkodowania poszkodowany będzie mógł odzyskać wydatki na holowanie samochodu. Koszty, które poszkodowany poniósł z tytułu holowania pojazdu są typowym przykładem uszczerbku majątkowego, mającego postać straty rzeczywistej, powodującej zmniejszenie - uszczerbek w majątku poszkodowanego.

Odszkodowanie będzie obejmować nie tylko rzeczywiste szkody, ale także utracone korzyści, czyli takie, których poszkodowany mógłby się spodziewać, gdyby szkoda nie powstała. W ramach odszkodowania poszkodowany będzie mógł domagać się również wyrównania spadku wartości pojazdu.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK