| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak walczyć o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie auta na dziurawych drogach?

Jak walczyć o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie auta na dziurawych drogach?

Jeżeli udowodnimy, że uszkodzenie samochodu zostało spowodowane złym stanem nawierzchni, zarządca drogi zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy.

Polskie drogi słyną z dziurawej nawierzchni. Niejednokrotnie skutkiem wjechania w wyrwę jest przecięta opona, wykrzywiona felga, a nawet uszkodzone zawieszenie.

Prawo wyraźnie określa kto jest odpowiedzialny za szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg. Jest to zarządca drogi, czyli GDDKiA (w przypadku dróg krajowych) lub gmina (w przypadku wszystkich innych dróg publicznych). Dlaczego zatem większość wniosków o odszkodowanie lub pokrycie kosztów naprawy rozpatrywanych jest negatywnie?

Zobacz też: Etapy likwidacji szkód ubezpieczeniowych

Wszystko przez to, że takie wnioski trzeba bardzo dokładnie udokumentować. Wszystkie dowody muszą być niezbite. Trzeba przy tym pamiętać, że dowód na powstanie uszkodzenia wcale nie przesadza, że to wina drogi. Zarządcy drogi na pewno spróbują udowodnić, że to kierowca popełnił błąd – np. przez nie dobranie odpowiedniej prędkość do warunków na drodze.

Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze za zniszczone zawieszenie?

Najpierw musimy ustalić, kto jest zarządcą drogi, na której doszło do uszkodzenia pojazdu. W tym celu należy udać się do zarządu dróg danej miejscowości, bądź poszukać potrzebnych informacji na stronach internetowych odpowiednich instytucji.

Zanim złożymy wniosek, musimy zebrać plik niepodważalnych dowodów. Przede wszystkim należy pamiętać o udokumentowaniu całego zdarzenia. Najmocniejszym argumentem będzie notatka sporządzona przez policję lub straż miejską. Jeżeli jej nie mamy, warto zrobić zdjęcia, gdzie doszło do uszkodzenia, oraz jakie straty ponieśliśmy. Warto też znaleźć świadków.

Jeżeli te dowody okażą się niewystarczające, w niektórych przypadkach może być potrzebna nawet opinia rzeczoznawcy.

To może potrwać...

Jak sprawa potoczy się dalej wiele zależy od dobrej woli urzędników. Ci mogą nam zaproponować np. ugodę, ale mogą też nasze roszczenia odrzucić. Wtedy pozostaje dość kosztowna i długotrwała droga sądowa, nawet przez dwie, trzy instancje.

Najczęściej spotykanym problemem w takich sprawach jest duża dowolność zarządców dróg w interpretowaniu znaków drogowych. Pamiętajmy jednak, że informacja „uszkodzenia nawierzchni” pod ograniczeniem prędkości nie zwalnia z konieczności zabezpieczenia wyrw.

Zobacz też: Formularz zgłoszenia szkody

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo wyraźnie określa kto jest odpowiedzialny za szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg Fot. Fotolia
Prawo wyraźnie określa kto jest odpowiedzialny za szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK