| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Oznacza to, że w przypadku braku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacz pojazdu będzie podlegał karze pieniężnej. Jakiej?

Każdy posiadacz samochodu jest obowiązany wykupić ubezpieczenie OC, które będzie stanowiło rodzaj gwarancji dla wypłaty ewentualnych odszkodowań za szkody, których będziemy sprawcami. Obowiązek ubezpieczenia wynika z art. 23 ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tym przepisem posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Z racji tego, że posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, aktualne przepisy prawa przewidują karę pieniężną dla osób, które obowiązkowi temu nie czynią zadość.

Zgodnie z art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest obowiązana do wniesienia określonej opłaty.

Na podstawie ust. 2 w/wym. przepisu opłata taka (w przypadku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), obowiązująca w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych:

  • 500 euro – dla samochodów osobowych;
  • 800 euro – dla samochodów ciężarowych i autobusów;
  • 100 euro – dla pozostałych pojazdów.

Wysokość opłaty, jaką będzie musiał ponieść posiadacz pojazdu mechanicznego, który nie dopełnił obowiązku, zależy od okresu, w jakim posiadacz pojazdu nie miał ważnego ubezpieczenia.

Zobacz: Odszkodowanie od zarządcy drogi

W sytuacji, gdy okres ten nie będzie przekraczał 3 dni, posiadacz obowiązany jest zapłacić 20 proc. wskazanej wyżej opłaty. Gdy okres bez ważnego ubezpieczenia nie przekroczy 14 dni (ale powyżej 3 dni) wtedy posiadacz zapłaci opłatę w wysokości 50 proc. Pełną opłatę poniosą osoby, które urągały obowiązkowi w okresie powyżej 14 dni.

Kwoty określone procentowo zaokrągla się do pełnych 10 zł.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »