| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Co jest brane pod uwagę przy kalkulacji składki OC?

Co jest brane pod uwagę przy kalkulacji składki OC?

Stawki, jakie ubezpieczający płaci za obowiązkową polisę OC posiadaczy pojazdów, są różne. W dużej mierze będzie to zależało od zniżek, jakie przyznają ubezpieczyciele. Im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, większe doświadczenie, a nie kiedy konkretny stan rodzinny, tym większe zniżki możemy otrzymać.

Bezszkodowa jazda

Fakt, iż do wykupu ubezpieczenia zobowiązany jest każdy posiadacz, nie oznacza, że każdy może tego dokonać za taką samą cenę. Koszta takiego ubezpieczenia zależą w głównej mierze od zniżek, jakimi dysponujemy.

Jedną z głównych zniżek, jakie na rynku oferują ubezpieczyciele jest ulga z tytułu bezszkodowej jazdy. Każdy ubezpieczyciel chciałby mieć u siebie jak największą liczbę kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie. Dlatego też zniżka z tego tytuł najczęściej stanowi największy procent w stosunku do ceny. Im możemy wykazać się dłuższą bezszkodową jazdą, tym większe upusty zaoferuje nam ubezpieczyciel (nawet takie przekraczające 50 proc. ceny).

Zobacz: Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Wiek, stan rodzinny

Oprócz tego zdarza się, że zniżki mogą być powodowane przez takie właściwości ubezpieczającego jak wiek, czy nawet fakt posiadania małoletnich dzieci. Sam fakt ustalenia jakiejś zniżki nie jest żadnym wymogiem prawnym, tak samo zresztą jak kryteria (pomijając fakt, iż kryteria różnicowania nie powinny być dyskryminujące). Wszystko zależy od kalkulacji ryzyka przez zakłady ubezpieczeń. Stąd też niekiedy może zdarzyć się, że fakt posiadania małoletnich dzieci, będzie wpływał na kalkulację ryzyka (wychodząc z założenia że rodzice takich dzieci jeżdżą ostrożniej).

Seniorzy i rolnicy

Niektóre towarzystwa mogą również zaoferować zniżki dla seniorów, którzy przekroczyli określony wiek (np. 65 lat). W uzyskaniu niższej ceny ubezpieczenia OC mogą skorzystać także rolnicy.

Obowiązkowym ubezpieczeniem OC są objęte także budynki rolnicze. Ich ubezpieczenie jest obowiązkiem rolników.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Inne zniżki

Oprócz tego ze zniżek będą korzystać właściciele fabrycznie nowych pojazdów, czy przedstawiciele określonych zawodów (np. służby mundurowe, lekarze).

Kto płaci najwięcej?

Już z powyższego możemy również zauważyć, kto będzie płacił najwięcej. Najczęściej będą to najmłodsi kierowcy, którzy z racji braku doświadczenia nie mogą wykazać się dostatecznym okresem bezszkodowej jazdy. Jeżeli zatem kupimy nasz pierwszy samochód, za ubezpieczenie możemy słono zapłacić.

Zobacz: Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK