| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Dla większości kierowców w momencie ubezpieczania samochodu najistotniejszym czynnikiem jest wysokość składki. Zanim jednak dokona się wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku szkody.

Wyłączenia

Najważniejsze w OWU są wyłączenia, czyli: co może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania lub jej ograniczenie. Im dana firma ubezpieczeniowa ma dłuższą listę wyłączeń, tym bardziej w przypadku szkody, powinniśmy liczyć się z odmową wypłaty pieniędzy.

Warto zwrócić uwagę, że obok zapisów ograniczających odpowiedzialność, które są oczywiste i powszechnie akceptowalne, np. szkoda spowodowana umyślnie lub podczas kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, zdarzają się ograniczenia odpowiedzialności lub udziały własne za szkody powstałe wskutek złamania przepisów, np. niezatrzymanie się przy znaku „stop” czy przekroczenie prędkości.

Powinniśmy natomiast pamiętać, że gdy powodujemy kolizję, to jest ona właśnie skutkiem złamania przepisów ruchu drogowego, a autocasco jest ubezpieczeniem, które z założenia ma nam zapewnić pokrycie szkód.

Zobacz również: Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW

Tematem budzącym kontrowersje jest sposób zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. Każde ogólne warunki ubezpieczenia AC uzależniają wypłatę odszkodowania od odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu. Warto więc sprawdzić, czy wymagania te będziemy w stanie spełnić. Najczęściej chodzi tu o uruchomienie odpowiednich urządzeń zabezpieczających oraz zabezpieczenie kluczyków i dokumentów pojazdu.

Należy też upewnić się, czy zakład ubezpieczeń przewiduje sytuacje, że za skradziony pojazd zostanie wypłacone odszkodowanie mimo utracenia przez ubezpieczonego kluczyków i dokumentów, np. gdy do kradzieży doszło z użyciem przemocy.

Zniżki

Chcąc „zaoszczędzić” na polisie warto sprawdzić, na jakie programy zniżkowe i promocje możemy liczyć u wybranego ubezpieczyciela. Wybierając OC powinniśmy upewnić się, czy firma honoruje zniżki za bezszkodową jazdę oraz jakie ma limity kwotowe i kilometrowe w tzw. podstawowym assistance.

W przypadku niektórych firm są one bardzo małe, co w konsekwencji może oznaczać, że klient będzie musiał dopłacić za holowanie z miejsca wypadku. Przy wyborze rozszerzonego assistance kluczowy jest zakres i jakość oferowanych świadczeń. Bardzo ważne jest też, by zakład ubezpieczeniowy pomógł nie tylko z dala od domu, ale też w miejscu zamieszkania.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK