| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Poradnik

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Poradnik

Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy.

Dodatkowo zakłady ubezpieczeń wprowadzają do swoich ofert autocasco franszyzę integralną czyli brak wypłaty odszkodowania za szkody niewielkiej wartości np. określane procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia lub z ograniczeniami widełkowymi (np.: nie mniej niż 400 zł i nie więcej niż 1000 zł) lub np. franszyzy mieszanej – procentowo-kwotowej zapisanej np. - 1% wartości pojazdu nie mniej niż 600 zł.

Zobacz również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa?

Szkoda całkowita

Ubezpieczeni często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest szkoda całkowita. Pojęcie szkody całkowitej zazwyczaj rozumiane jest jako przejęcie pojazdu przez ubezpieczyciela i wypłatę kwoty umożliwiającej poszkodowanemu zakup takiego samego, nowego pojazdu.

Tymczasem w przypadku szkód z umów ubezpieczenia AC – szkoda uznawana jest za całkowitą, jeżeli koszt naprawy pojazdu przekroczy 70% jego wartości sprzed zdarzenia. Ponadto, w zależności od wykupionego wariantu ubezpieczenia – jest to wartość rynkowa lub gwarantowana suma ubezpieczenia określana podczas zawierania umowy ubezpieczenia.

Umowa nie tylko na piśmie

Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu nie jest konieczne podpisywanie jakichkolwiek dokumentów bądź opłacenie składki, a umowę taką można zawrzeć ustnie – np. przez telefon po prostu potwierdzając zgodę na zakup ubezpieczenia.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, kierowcy powinni więc pamiętać, że zawsze należy uważnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) ze szczególnym naciskiem na zakres ubezpieczenia, obowiązki ubezpieczonego i wszelkie wyłączenia.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy. Fot. shutterstock
Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy. Fot. shutterstock

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK