REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polityka zdrowotna w UE

Kajetan Puszek
fot. mototarget
fot. mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas przebywania za granią. Dzięki niej leczymy się za darmo w krajach Unii Europejskiej, na warunkach określonych przez państwo w którym przebywamy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia podstawowe usługi medyczne wszystkim obywatelom państw UE podczas pobytu czasowego. Gwarantuje ona darmową opiekę medyczną w zakresie pewnych usług określonych prawnie.

REKLAMA

Ponadto opieką objęte są też państwa należące do EOG: Norwegia, Szwajcaria , Islandia, Lichtensteinu.

Posiadanie karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia taki sam dostęp do usług medycznych w danym kraju, jaki mają jego rdzenni obywatele. Jeśli w określonym kraju dostęp do opieki medycznej jest płatny, to wówczas koszty leczenia zostaną nam zwrócone po powrocie do ojczyzny w ramach posiadania karty.

Zobacz również: Uczysz się za granicą - postaraj się o EKUZ

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przydatna podczas urlopów, wyjazdów służbowych czy też krótkich pobytów na terenie państw UE. Dzięki usługom zagwarantowanym przez kartę, nie mamy przymusu powrotu do kraju w razie poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Jesteśmy wówczas objęci leczeniem na miejscu.
Leczenie objęte programem nie obejmuje choroby lub rany nabytej przed rozpoczęciem podróży. W tym przypadku tzw. „turystyka zdrowotna” nie wchodzi w grę. Karta pokrywa również tylko i wyłącznie leczenie w przychodniach publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymujemy za darmo jako obywatele UE i możemy ją wyrobić w lokalnych instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia.
Podczas leczenia szpitalnego odbywanego w obcym kraju możemy liczyć na zwrot kosztów po powrocie do Polski tudzież na bezpośrednie pokrycie leczenia na miejscu z funduszu. Wszystko zależy od wewnętrznych przepisów prawnych w państwie, w którym przebywamy.

Jeśli chodzi o leczenie pozaszpitalne to możemy ubiegać się o zgodę przed wyjazdem lub nie czynić tego i po zakończeniu leczenia w danym kraju wnioskować o zwrot kosztów.

Przed podróżą musimy zaczerpnąć informacji dotyczącej jakiego typu leczenie i usługi medyczne są refundowane w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w danym kraju.

Każdy kraj posiada inną listę przypadków medycznych i chorób, które objęte są tym programem leczenia. Niektóre usługi tj. kuracje w centrach odnowy biologicznej mogą być refundowane np. w Szwajcarii, a nie będą objęte darmowym leczeniem np. na Ukrainie. Wszystko zależy od państwowych przepisów prawnych i regulacji.

Zobacz również: Pamiętaj o ubezpieczeniu

Jeżeli będziemy musieli czekać na zwrot kosztów leczenia po powrocie do kraju to ubezpieczenie pokryje koszty leczenia na zasadach kraju , w którym leczenie było przeprowadzane. Tego typu możliwość nie sprawdza się na przykład w Szwajcarii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA