| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czy możliwe jest wykupienie OC na mniej niż 12 miesięcy?

Czy możliwe jest wykupienie OC na mniej niż 12 miesięcy?

Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego zawiera się na okres 12 miesięcy. Jednak w pewnych przypadkach przewidzianych ustawowo możliwe jest zawarcie jej na okres krótszy.

Mamy wówczas do czynienia z „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, możliwe jest to tylko w sytuacji, gdy pojazd mechaniczny jest:

1. zarejestrowany na stałe, w przypadku, gdy rejestrującym dany pojazd jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. W praktyce dotyczy to głównie właścicieli komisów i salonów samochodowych, a takie udogodnienie ma na celu zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej oraz nie obciążanie kosztami rocznych ubezpieczeń podmiotów, które faktycznie będą władały danym pojazdem przez krótki czas. W tej sytuacji umowa nie może być zawarta na okres krótszy niż 30 dni.

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie OC

2. zarejestrowany czasowo, w tym przypadku okres ubezpieczenia nie może być krótszy niż 30 dni i musi obejmować cały przedział czasowego dopuszczenia pojazdu do ruchu.

3. zarejestrowany za granicą. Sytuacja ta dotyczy posiadaczy pojazdów zarejestrowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy jednoczesnym braku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Mowa wówczas o ubezpieczeniu granicznym, które jest zawierane przed przekroczeniem granicy państwa na okres nie krótszy niż 30 dni.

4. pojazdem wolnobieżnym, w sytuacji, gdy rolnik, posiadający gospodarstwo rolne, jest właścicielem pojazdu wolnobieżnego, a pojazd używany będzie tylko do prac w gospodarstwie, nie ma obowiązku zawierania umowy odpowiedzialności cywilnej, gdyż wszelkie ewentualne szkody wyrządzone przez taki pojazd będą pokrywane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników. Jednak gdy pojazd wolnobieżny jest wykorzystywany w inny sposób, wówczas możliwe jest zawarcie krótkoterminowej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na okres nie krótszy niż 3 miesiące.

Zobacz także: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

5. pojazdem historycznym, ubezpieczenie musi obejmować cały okres czasowej rejestracji takiego pojazdu, przy czym nie może być on krótszy niż 30 dni.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego zawiera się na okres 12 miesięcy. Jednak w pewnych przypadkach przewidzianych ustawowo możliwe jest zawarcie jej na okres krótszy. fot. Mototarget
Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego zawiera się na okres 12 miesięcy. Jednak w pewnych przypadkach przewidzianych ustawowo możliwe jest zawarcie jej na okres krótszy. fot. Mototarget

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK