REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Uszkodzenie auta

REKLAMA

Każde zawieszenie w skutek eksploatowania auta prędzej czy później będzie wymagało remontu. Duże znaczenie ma jakość dróg po których porusza się nasz samochód. Niestety polskie drogi bez wątpienia do najlepszych nie należą.

Uszkodzenia za które możemy dochodzić odszkodowania

Jeżeli nasz samochód zostanie uszkodzony na skutek jego eksploatacji nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania. Jeżeli natomiast uszkodzenie nastąpiło w skutek wjechania w dziurę, wówczas do uzyskania odszkodowania mamy pełne prawo. Najczęstsze uszkodzenia, które występują po wjechaniu w dziurę to zepsucie felgi, przebicie opony bądź też uszkodzenie zawieszenia.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj o zebraniu dowodów

Jeżeli uszkodziłeś swój samochód wpadając w dziurę, aby uzyskać odszkodowanie musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Niezbędne będą dowody. Musisz udowodnić, że to przez konkretną dziurę twój samochód uległ awarii. Najlepiej zrobić zdjęcia. Nie tylko uszkodzonej części pojazdu, ale także samej dziury. Aparat fotograficzny wbudowany w nasz telefon komórkowy z powodzeniem wystarczy. Następnie wezwij policję lub straż miejską. Jeśli przy zgłoszeniu powiadomisz, że dziura stanowi zagrożenie, na pewno nie odmówią przyjazdu. Ze swojej interwencji powinni zrobić notatkę. Będzie to drugi bardzo ważny dowód, który pozwoli dochodzić odszkodowania. Jeżeli wypadek obserwowały osoby, warto aby uzyskać od nich krótkie oświadczenie. Żaden dowód na to, że dziura była powodem uszkodzeń z pewnością nie zaszkodzi, a czym większa ilość materiału dowodowego, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie.

Jeżeli naprawiamy auto na własny koszt, przed uzyskaniem odszkodowania pamiętajmy o wszystkich dokumentach potwierdzających zakup i montaż nowych części.

Kto odpowiada za stan dróg

Odpowiedzialność za drogę ponosi jej zarządca. Ustalenie, kto zarządza konkretną drogą pomoże nam przy uzyskaniu odszkodowania ponieważ to właśnie do zarządcy musimy się zwrócić w sprawie odszkodowania. Każdy zarządca posiada ubezpieczenie, więc to firma ubezpieczeniowa de facto poniesie koszty naprawy naszego auta.

Gdzie się zwrócić

  • Drogi krajowe, drogi ekspresowe oraz autostrady – GDDKiA.
  • Drogi powiatowe - urząd powiatu (organ zarządzający drogami w jego imieniu).
  • Drogi gminne - urząd gminy (np. Zarząd Dróg Ulic i Mostów).

Problem w odzyskaniu odszkodowania

Jeżeli do awarii doszło na drodze, która oznaczona była znakiem, ostrzegającym przed złymi warunkami jazdy w określonym miejscu, uzyskanie odszkodowania może być trudniejsze. Zarządca może się bronić tym, że kierowca nie zachował należytej ostrożności bądź też jechał za szybko. Pomocna w tej sprawie okażę się notatka sporządzona przez policję.

Czy warto dochodzić swoich praw

Bez wątpienia tak. Mimo że sprawa dla niektórych może okazać się błaha to jednak należy dochodzić swoich praw. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo na drogach, a zarządcy dowiedzą się, w których miejscach nawierzchnia drogi wymaga natychmiastowej naprawy. Mimo że droga do uzyskania odszkodowania może okazać się żmudna to mając dowody, o których wspomniano wyżej, odzyskanie odszkodowania z pewnością okaże się realne.

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA