| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Porady eksperta > Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu?

Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, czy za wysoką ceną kryją się również wartościowe świadczenia ubezpieczyciela.  

W umowie ubezpieczenia (koniecznie trzeba ją dogłębnie przestudiować, wraz z obowiązującymi regulaminami, do których nas odsyła) powinniśmy przede wszystkim odszukać co najmniej kilka kwestii. Nawet jeśli wydają się drobne, w sytuacji dochodzenia odszkodowania mogą okazać się nad wyraz kłopotliwe.

 Szyby

W umowie powinniśmy zwrócić uwagę na ubezpieczenie szyb. Istotne jest, żeby naprawa pękniętej czy uszkodzonej szyby (np. w wyniku uderzenia kamienia) była objęta ubezpieczeniem i umożliwiała pokrycie kosztów naprawy, jednocześnie nie naruszając zniżek za bezwypadkową jazdę. Utrata zniżki bowiem z tak trywialnego powodu, jak pęknięta szyba, może okazać się bolesna – zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania samochodu. Coraz częściej takie rozwiązania są oferowane, jako opcje dodatkowe w umowach ubezpieczeń na wolnym rynku. Nie występują raczej w tzw. pakietach dealerskich.

Zobacz również: Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC?

Pełne odszkodowanie

Niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacają pełnej kwoty odszkodowania. Często w umowie pojawiają się zapisy o procentowo określonym udziale własnym w szkodzie. W przypadku nowych samochodów może to być np. 15 % wartości auta z dnia szkody, które trzeba pokryć z własnej kieszeni. W tym przypadku pakiety dealerskie zwykle zapewniają pełne pokrycie strat.

Suma odszkodowania

Utrzymanie sumy ubezpieczenia po szkodzie - taką możliwość dają polisy nieprzewidujące tzw. konsumpcji sumy ubezpieczenia. Standardowo bowiem każda wypłata odszkodowania zmniejsza sumę ubezpieczenia. Jeśli mamy ubezpieczone auto na 40 tys. zł i dostaliśmy 25 tys. odszkodowania, to suma ubezpieczenia zostanie częściowo skonsumowana i będzie wynosiła 15 tys. zł. Jeśli będziemy chcieli ją uzupełnić, trzeba będzie opłacić dodatkową składkę,

Koszty naprawy w ASO

Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy auta:

  • oryginalnymi częściami zamiennymi (nie zamiennikami),
  • w autoryzowanej stacji obsługi.

Ponownie jednak - pakiety dealerskie zawierają taką gwarancję, bo leży to w interesie sprzedających polisy dealerów. W zwykłej ofercie rynkowej taka opcja jest dostępna tylko w droższych wariantach polis. Co prawda nie ma obowiązku naprawy gwarancyjnej w ASO – autoryzowane serwisy zazwyczaj dokonują naprawy lepiej – stąd warto zastrzec taką możliwość w umowie, bez konieczności dopłacania do naprawy z własnej kieszeni. Poza tym przy bardziej skomplikowanych awariach dokonanie naprawy w serwisie nieautoryzowanym może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty gwarancji, lepiej się więc przed tym zabezpieczyć.

Odszkodowanie w wysokości wartości auta.

Warto wyszukać oferty, w których uwzględniono możliwie długi okres wypłaty odszkodowania z AC, w wysokości równej wartości fakturowej auta. Dotyczy to w szczególności tzw. szkód całkowitych, czyli:

  • kradzieży,
  • rozbicia auta, jeśli koszty naprawy przekraczają 70% jego wartości z dnia szkody.

Pakiety sprzedawane w salonach dealerskich dają taką gwarancję na 12 miesięcy. Na wolnym rynku okresy te najczęściej są krótsze, czasem widnieją jako opcja nadprogramowa. Coraz częściej w salonach dealerskich pojawiają się oferty ubezpieczenia GAP, czyli od utraty wartości auta. Mogą one przewidywać dopłatę do odszkodowania z AC, do wartości samochodu wypisanej na fakturze nawet przy samochodach do ósmego roku użytkowania. Oczywiście tego typu ubezpieczenie zwiększa składkę.

 Zobacz również: Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK