REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych

Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych.
Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych sfinansowanie przez pracodawcę kosztów podróży pracownika, będącego członkiem organizacji związkowej, w celu uczestnictwa na posiedzeniach, konferencjach bądź spotkaniach związanych z pełnieniem funkcji związkowej nie jest korzystne podatkowo, gdyż nie pozwala na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), za koszty uzyskania przychodu mogą być uznane tylko te wydatki, które mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródeł przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zakup biletu bądź zwrot kwoty przejazdu pracownika na różnego rodzaju spotkania organizowane w ramach związku zawodowego, którego jest on działaczem, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Wprawdzie wydatek ten nie został wyłączony przez ustawodawcę z kosztów podatkowych, niemniej jednak nie spełnia on kryteriów celowości, wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, a ponadto nie wykazuje związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, wydanej 20.04.2015 r. (znak ILPB3/4510-1-26/15-2/JG).

REKLAMA

Zobacz też: Zakaz konkurencji w branży transportowej a podatek VAT

Pokrycie kosztów podróży pracownika, będącego działaczem związkowym, w związku z jego udziałem w spotkaniach związkowych stanowi przysporzenie majątkowe i wiąże się z koniecznością rozliczenia się z podatku dochodowego. Zwrócić należy uwagę, iż zasadniczo przychodu pracownika z tego tytułu nie można zakwalifikować do przychodu ze stosunku pracy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF) rozróżnia uzyskiwane przez podatnika przychody z uwagi na poszczególne ich źródła, wyodrębniając m.in. przychody ze stosunku pracy oraz oraz stosunków pokrewnych, przychody z działalności wykonywanej osobiście, jak również przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF). Podkreślić należy, że przysporzenie uzyskiwane w omawianym przypadku nie ma swego źródła w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14.04.2015 r. (znak ILPB1/4511-1-104/15-2/AN) „Wszelkie świadczenia Spółki na rzecz członków organizacji związkowych poniesione tylko i wyłącznie w związku z pełnieniem przez te osoby funkcji związkowych, nie mogą być kwalifikowane jako świadczenia spełnione na rzecz pracowników.”. Otrzymywanie przez pracowników świadczeń, wynikających z uczestnictwa w organizacjach związkowych należy zatem zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, określonych w art. 20 ust. 1 ustawy o PDOF.

Zobacz też: Jak pobrać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów osobowych?

REKLAMA

Powyższa kwalifikacja nie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia, wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a)  ustawy o PDOF, w świetle którego wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości wynikającej z odrębnych regulacji. W tej sytuacji nie mamy bowiem do czynienia z podróżą służbową pracownika, gdyż wyjazd na spotkania organizowane przez związek zawodowy nie stanowi realizacji zadań służbowych, wykonywanych na polecenie pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że na pracodawcy ciążył będzie obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodów uzyskanych przez członka związku zawodowego (pracownika) z innych źródeł (PIT-8C). Pracodawca zobowiązany będzie do przesłania tej informacji podatnikowi i urzędowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 42a ustawy o PDOF).

Tekst: Aleksandra Kołc, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA