REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz konkurencji w branży transportowej a podatek VAT

Zakaz konkurencji a podatek VAT
Zakaz konkurencji a podatek VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firma spedycyjna X na stałe współpracuje z podwykonawcą, podatnikiem Y prowadzącym jednoosobową działalność transportową. W umowie łączącej strony przewidziano, że po zakończeniu współpracy podatnik Y będzie zobligowany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec X na obszarze województwa mazowieckiego przez okres roku od rozwiązania umowy, za stosownym wynagrodzeniem wypłacanym miesięcznie przez spedytora X. Czy w takim układzie, po rozwiązaniu umowy o współpracy, dojdzie między stronami do świadczenia usług opodatkowanych VAT?

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Powyższe oznacza, że ustawodawca przyjął szeroką definicję świadczenia usług, która obejmuje każde odpłatne świadczenie, polegające na działaniu lub zaniechaniu, które nie jest dostawą towarów. Przy czym, w świetle orzecznictwa TSUE, z opodatkowaną usługą mamy do czynienia, gdy między usługodawcą i usługobiorcą istnieje stosunek prawny, z którego wynika bezpośredni związek między wzajemnie spełnionymi ekwiwalentnymi świadczeniami: usługą i otrzymaną kwotą wynagrodzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Należy zauważyć, że w analizowanym przypadku, po rozwiązaniu umowy, podatnik Y będzie zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec X na określonym obszarze, za co otrzyma stosowną zapłatę. Tym samym, ww. kwota wynagrodzenia zostanie przekazana przez spedytora X za określone zachowanie podatnika Y – brak wykonywania działalności konkurencyjnej wobec dotychczasowego kontrahenta, czyli zaniechanie czynności, które mogłyby narazić ten podmiot na szkodę po wygaśnięciu łączącego ich stosunku prawnego. Dlatego też, możliwe będzie udowodnienie istnienia bezpośredniego związku między świadczeniami realizowanymi przez obie strony. Jednocześnie świadczenia te będą co do zasady ekwiwalentne. Podatnik Y musi bowiem mieć zagwarantowaną w umowie wypłatę takiej kwoty, która zrekompensuje mu w satysfakcjonujący sposób powstrzymywanie się od podejmowania działalności konkurencyjnej. Warto również zauważyć, że świadczenia stron mają umocowanie w umowie o zakazie konkurencji. A zatem, można wskazać stosunek cywilnoprawny, z którego wynika obowiązek wykonywania wzajemnych świadczeń przez firmy X i Y w okresie po zakończeniu współpracy.

Zobacz też: Stawki podatku od środków transportowych obowiązujących w 2016 roku

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku spełnione są przesłanki niezbędne do uznania świadczenia podatnika Y za usługę, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. za odpłatną usługę polegającą na zobowiązaniu do powstrzymania się od dokonania czynności. Co zaś istotne, podobne podejście do analizowanej kwestii prezentują organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji z 15.10.2015 r. sygn. IBPP2/4512-651/15/WN Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: „(...) świadczone przez Zarządzającego, w oparciu o umowę, usługi polegające na powstrzymywaniu się od prowadzenia działalności konkurencyjnej należy uznać za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku VAT, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA