| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Czy podatnikowi przysługuje prawo do ulgi za używaną kasę fiskalną, jeśli kupił ją od serwisanta?

Tak, pod warunkiem, że został w niej wymieniony moduł fiskalny i że kasa posiada potwierdzenie o spełnieniu warunków technicznych.

Przepisy nie ograniczają możliwości ponownego dysponowania kasą po zakończeniu jej użytkowania. W razie zaprzestania użytkowania kasy przez podmiot, dla którego została ufiskalniona, należy dokonać likwidacji pamięci fiskalnej, a nie kasy rejestrującej. Dopuszczalna jest bowiem wymiana modułu z pamię­cią fiskalną kasy rejestrującej, pod warunkiem, że konstrukcja urządzenia umożliwia instalację nowego modułu fiskalnego. Jeżeli więc zostanie dokonana wymiana pamięci fiskalnej, a uprawniony urząd nada ufiskalnionej kasie nowy numer ewidencyjny, użytkowanie tej kasy będzie możliwe.

Zobacz też: Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

Istotne jest również, aby kasa posiadała wymagane potwierdzenie o spełnieniu warunków technicz­nych. Dlatego również od zakupu używanej kasy rejestrującej przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Aby skorzystać z ulgi, podatnik musi spełnić wszystkie wymagane warunki, czyli:

  • rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie, przy użyciu kas rejestrują­cych,
  • posiadać dowód zapłaty całej należności za zakup kasy rejestrującej,
  • złożyć w urzędzie skarbowym, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewiden­cjonowania; w przypadku stosowania do ewidencjonowania tylko jednej kasy rejestrującej zgłoszenie może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej.

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Ulga z tytułu zakupu kas rejestrujących przysługuje tylko przy zakupie kas rejestrujących zgło­szonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z ich zastosowaniem.

PODSTAWA PRAWNA: § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 163

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »