| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

Tak, w omawianym przypadku mogą Państwo odliczyć 100% VAT, gdyż VAT-26 został złożony do końca miesiąca, w którym kupili Państwo samochód.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Państwa firma kupiła samochód osobowy, więc aby odliczać cały VAT, muszą być spełnione następujące warunki:

  • sposób wykorzystywania samochodu, zwłaszcza określony w ustalonych przez Państwa zasadach jego używania, który wyklucza jego użycie do celów prywatnych,
  • wykluczenie użytku prywatnego muszą Państwo potwierdzić prowadzoną dla tego samochodu ewidencją przebiegu pojazdu,
  • należy złożyć do urzędu skarbowego VAT-26.

Jak wynika z pytania, warunki zostały spełnione, tylko VAT-26 został złożony po terminie, gdyż zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT podatnik wykorzystujący samochód wyłącznie do działalności gospodarczej, dla którego jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe (VAT-26) w terminie siedmiu dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek z nim związany.

Jak wynika z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT, termin siedmiu dni do złożenia VAT-26 liczony jest od dnia ponie­sienia pierwszego wydatku. Jednak ustawa o VAT nie definiuje tego pojęcia. Dyrektor Izby Skarbowej w Pozna­niu w interpretacji z 15 lipca 2014 r., sygn. ILPP5/443-86/14-4/PG stwierdził, że:

Przez poniesienie wydatku należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy MF usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

PRZYKŁAD

12 grudnia 2014 r. podatnik wpłacił zaliczkę z tytułu nabycia samochodu w wysokości 100%, fakturę otrzymał 20 grudnia 2014 r. W takiej sytuacji poniesienie wydatku miało miejsce 12 grudnia 2014 r., a zatem informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 19 grudnia 2014 r.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »