| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

Jak wynika z ww. art. 90b ust. 4 ustawy o VAT, przyjmuje się, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania, a korekty podatku dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Zasady te stosuje się odpowiednio w razie złożenia informacji po terminie.

Zatem w naszym przypadku należy uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospo­darczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania (czyli złożenie VAT-26), który jest jednocześnie miesiącem zakupu samochodu (tj. styczeń 2015 r.). Tym samym złożenie VAT-26 po terminie, jednak w tym samym miesiącu, w którym nabyto auto, daje prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu jego zakupu.

Naturalnie firma powinna dołożyć wszelkiej staranności, aby VAT-26 został złożony w terminie. Jednak z lite­ralnego brzmienia art. 90b ust. 4 w związku z art. 90b ust. 1 pkt 2 i art. 90b ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż firma która zapomniała złożyć informację w terminie, może odliczyć całą kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia auta, jeżeli złoży VAT-26 do końca miesiąca, w którym kupiła samochód.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1-13, art. 90b ust. 1-6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów I usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »