| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

PRZYKŁAD

9 marca 2015 r. podatnik nabył auto i w tym samym dniu otrzymał fakturę. Zapłaty dokonał 10 marca 2015 r. Zatem poniesienie wydatku miało miejsce 9 marca 2015 r. Wobec tego informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 16 marca 2015 r.

Ustawodawca w art. 86a ust. 13 ustawy o VAT uregulował sytuację spóźnienia się podatnika ze złożeniem VAT-26. Zgodnie z tym przepisem w przypadku niezłożenia w terminie informacji uznaje się, że pojazd samo­chodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia.

Tym samym, do czasu złożenia VAT-26 firma może odliczyć tylko 50% podatku, a w przypadku VAT od paliwa nie można go odliczyć w ogóle. Odliczenie całego VAT wystąpi dopiero wobec wydatków poniesionych od dnia jego złożenia. Jednak należy pamiętać, że w przypadku nieterminowego złożenia VAT-26 podatnik ma możli­wość dokonania korekty i odzyskania części nieodliczonego podatku z tytułu nabycia samochodu. Wysokość korekty uzależniona będzie od momentu, w którym zostanie złożona informacja. Wynika to z art. 90b ust. 3 ustawy o VAT, który określa zasady korekty stosowane również w przypadku, o którym mowa w art. 86a ust. 13, tj. złożenia informacji po terminie.

Artykuł 90b ustawy o VAT uprawnia podatnika, który nabył pojazd samochodowy z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, do korekty części nieodliczonego VAT. Prawo takie przysługuje podatnikowi w okresie korekty (60 miesięcy od nabycia, gdy wartość początkowa środka przekracza 15 000 zł), jeśli przeznacza po­jazd wyłącznie do użytku w działalności gospodarczej.

Jeżeli wartość początkowa pojazdu samochodowego nie przekracza 15 000 zł, korekty dokonuje się, jeśli zmiana jego wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy (art. 90b ust. 6 ustawy o VAT).

Podkreślić należy, że korekta podatku naliczonego dotyczy tylko nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco. Tym samym Państwa firma musi na bieżąco weryfikować prawo do odliczenia.

W omawianej sytuacji Państwa firma kupiła samochód osobowy 3 stycznia 2015 r., a VAT-26 złożyła w urzę­dzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. (w 11. dniu od dnia zakupu pojazdu). Wobec tego nabycie auta oraz złożenie VAT-26 nastąpiły w tym samym miesiącu.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »