| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

PRZYKŁAD

9 marca 2015 r. podatnik nabył auto i w tym samym dniu otrzymał fakturę. Zapłaty dokonał 10 marca 2015 r. Zatem poniesienie wydatku miało miejsce 9 marca 2015 r. Wobec tego informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 16 marca 2015 r.

Ustawodawca w art. 86a ust. 13 ustawy o VAT uregulował sytuację spóźnienia się podatnika ze złożeniem VAT-26. Zgodnie z tym przepisem w przypadku niezłożenia w terminie informacji uznaje się, że pojazd samo­chodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia.

Tym samym, do czasu złożenia VAT-26 firma może odliczyć tylko 50% podatku, a w przypadku VAT od paliwa nie można go odliczyć w ogóle. Odliczenie całego VAT wystąpi dopiero wobec wydatków poniesionych od dnia jego złożenia. Jednak należy pamiętać, że w przypadku nieterminowego złożenia VAT-26 podatnik ma możli­wość dokonania korekty i odzyskania części nieodliczonego podatku z tytułu nabycia samochodu. Wysokość korekty uzależniona będzie od momentu, w którym zostanie złożona informacja. Wynika to z art. 90b ust. 3 ustawy o VAT, który określa zasady korekty stosowane również w przypadku, o którym mowa w art. 86a ust. 13, tj. złożenia informacji po terminie.

Artykuł 90b ustawy o VAT uprawnia podatnika, który nabył pojazd samochodowy z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, do korekty części nieodliczonego VAT. Prawo takie przysługuje podatnikowi w okresie korekty (60 miesięcy od nabycia, gdy wartość początkowa środka przekracza 15 000 zł), jeśli przeznacza po­jazd wyłącznie do użytku w działalności gospodarczej.

Jeżeli wartość początkowa pojazdu samochodowego nie przekracza 15 000 zł, korekty dokonuje się, jeśli zmiana jego wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy (art. 90b ust. 6 ustawy o VAT).

Podkreślić należy, że korekta podatku naliczonego dotyczy tylko nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco. Tym samym Państwa firma musi na bieżąco weryfikować prawo do odliczenia.

W omawianej sytuacji Państwa firma kupiła samochód osobowy 3 stycznia 2015 r., a VAT-26 złożyła w urzę­dzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. (w 11. dniu od dnia zakupu pojazdu). Wobec tego nabycie auta oraz złożenie VAT-26 nastąpiły w tym samym miesiącu.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK