| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można w całości odliczać VAT od zakupu motocykla, który jest przeznaczony na wynajem?

Czy można w całości odliczać VAT od zakupu motocykla, który jest przeznaczony na wynajem?

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Od stycznia 2015 r. rozszerzyłem dzia­łalność o wynajem motocykli. Nabyłem motocykl, który będzie służył do wynajmu. Motocykl będzie wykorzystywany tylko do wynajmu i wykluczone będzie jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Czy mogę odliczyć 100% VAT od tego zakupu?

Tak, w przedstawionej sytuacji ma Pan prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT naliczonego od zakupu moto­cykla przeznaczonego wyłącznie do wynajmu.

Motocykle, jako pojazdy silnikowe przeznaczone do poruszania się po drodze, należą do pojazdów samocho­dowych w rozumieniu ustawy o VAT. Oznacza to, że kwota podatku naliczonego przy nabyciu motocykli jest, co do zasady, ograniczona do 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszu­rze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojaz­dami samochodowymi", wymieniając motocykle wśród pojazdów, których dotyczą nowe zasady odliczania VAT.

Z pytania wynika, że nabyty motocykl będzie przeznaczony tylko na cele prowadzonej działalności gospo­darczej. Został zakupiony w celu wynajmowania go innym podmiotom. Z tego powodu rozszerzył Pan prowa­dzoną działalność o usługi w zakresie wynajmu motocykli. W związku z tym na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT ograniczenie odliczenia VAT do 50% z tytułu jego nabycia nie będzie miało zastosowania. Z przepisu tego wynika bowiem, że ograniczeń w odliczaniu VAT nie stosuje się do pojazdów samochodowych, gdy nabyte pojazdy wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. W takim przypadku podatnik ma prawo do odliczenia pełnego VAT od nabytego pojazdu samochodowego, w tym motocykla. Sta­nowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2014 r., sygn. IPTPP4/443-287/14-6/OS. Stwierdził w niej, że:

Z postanowień art. 86a ust. 1 ustawy w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy - w brzmieniu MF obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2014 r. - wynika, że ograniczenie do odliczenia podatku naliczone­go do wysokości 50% przy nabyciu pojazdów samochodowych, nie ma zastosowania w przypadku gdy nabyte pojazdy wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Zatem, w przypad­ku gdy nabyte pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do wynajmu/dzierżawy oraz przedmiotem działalności nabywcy jest oddanie tych pojazdów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, wówczas ograniczenie odliczenia podatku VATz tytułu nabycia tych pojazdów nie będzie miało zastosowania.

(...) Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie motocykla, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - motocykl będzie przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu/dzierżawy, a ustalone reguły korzystania z tego pojazdu wy­kluczają jego użytek do celów prywatnych.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1, 3, 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm.

Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ManaGame.pl

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »