| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?

W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?

Wziąłem w leasing samochód osobowy. Odliczyłem 60% VAT. W kwietniu 2015 r. wykupię samochód z leasingu. Ile będę mógł odliczyć VAT? Czy jeśli zdecyduję się na wykup na cele prywatne, to będę musiał korygować odliczony VAT od rat leasingowych?

Odliczenie podatku VAT od wykupu samochodu z leasingu

Od wykupu samochodu z leasingu będzie mógł Pan odliczyć 50% podatku naliczonego, gdy samochód jest wykorzystywany zarówno do działalności, jak i do celów prywatnych. Jeśli jednak samochód będzie wykorzy­stany tylko do działalności, odliczy Pan 100% VAT. Decydując się na wykup samochodu na cele prywatne, nie odliczy Pan w ogóle VAT i nie będzie miał Pan obowiązku korygowania odliczonego VAT od rat leasingowych.

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy leasingu i jego wykup po zakończeniu umowy to dwie od­rębne czynności. Sposób odliczania VAT od rat leasingowych nie wpływa na prawo do odliczenia podatku od wykupu samochodu. Oznacza to, że w praktyce podatnikowi użytkującemu samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego przysługują dwa niezależne od siebie uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego od samochodu osobowego. Pierwsze dotyczy rat leasingowych uiszczanych w okresie trwania umowy, nato­miast drugie - opcji wykupu. Częściowe odliczanie podatku naliczonego od poszczególnych rat leasingowych nie wyklucza prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego w ramach opcji wykupu i na odwrót.

Zobacz też: System korekt podatkowych od 1 kwietnia 2014 roku - PRZYKŁADY

Od wykupu odliczy Pan pełny VAT, gdy przeznaczy samochód wyłącznie do prowadzonej działalności go­spodarczej. Gdy samochód będzie wykorzystany nie tylko do działalności, od wykupu samochodu odliczy Pan 50% podatku naliczonego. Jeżeli przeznaczy Pan samochód wyłącznie na cele prywatne, to nie odliczy Pan VAT od wykupu. Ta decyzja nie wpływa na rozliczenie VAT od rat leasingowych. Nie będzie Pan musiał dokonywać żadnej korekty odliczonego wcześniej VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »