| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego usługi najmu nieruchomości

Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego usługi najmu nieruchomości

Czy osoba, która płaci podatek VAT z tytulu wynajmu nierucomości, np. biura, mieszkania, może odliczać VAT w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego?

Odliczanie podatku VAT od leasingu operacyjnego auta osobowego przez podatnika świadczącego usługi najmu nieruchomości

Jestem podatnikiem VAT czynnym z tytułu najmu przez cały rok domu znajdującego się nad morzem. Zamierzam wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy. Samochód będzie używany do dojazdów do wynajmowanego domu, celem sprawdzania stanu technicznego, wyjaśniania spraw związanych z najmem, przeglądów okresowych (np. kominiarskich), uczestnictwa w zebraniach wspólnoty (wspól­nota składa się z 9 domków) dotyczących remontów (np. malowania płotów). Czy mogę odliczać VAT w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego?

Tak, będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego wykazanego na fakturach otrzy­mywanych w związku z leasingiem samochodu osobowego. Również od pozostałych wydatków (za wyjątkiem paliwa) związanych z tym samochodem będzie Pani mogła dokonywać odliczeń w wysokości 50%.

Ponieważ samochód osobowy, który planuje Pani użytkować na podstawie umowy leasingu, będzie wy­korzystywany w prowadzonej przez Panią opodatkowanej VAT działalności polegającej na świadczeniu usług całorocznego najmu domu nad morzem, będzie Pani przysługiwało - na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty tego podatku, wyni­kającej z otrzymywanych faktur. Do 30 czerwca 2015 r. nie ma jednak Pani prawa do odliczeń VAT od paliwa. Okoliczności sprawy nie wskazują, aby mogły być spełnione warunki dające Pani prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych oraz paliwa. Potwierdzają to również organy podatkowe. W in­terpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-152/14/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Byd­goszczy stwierdził, że:

Przepis ust. 1 art. 86a ustawy wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków MF związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopusz­czalnej masie całkowitej do 3,5 tony) przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podat­ku naliczonego.

W ust. 2 tego artykułu podano katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Są to wydatki związane m.in. z używaniem tych pojazdów w ramach leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze związane z tą umową (raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy). Aby dany wydatek mógł być uznany za związany z pojazdem samochodowym, musi dotyczyć pojazdu wykorzystywanego w działalności gospo­darczej podatnika.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »