| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Konsekwencje niezłożenia informacji podatkowej na temat auta służbowego

Konsekwencje niezłożenia informacji podatkowej na temat auta służbowego

Aby legalnie odliczać podatek VAT od samochodu firmowego należy złożyć do Urzędu Skarbowego stosowną informację na jego temat. Co jednak grozi jeśli tej informacji podatnik nie złoży?

Konsekwencje niezłożenia informacji

W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odlicze­nia uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograni­czonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z po­jazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zobowiązany do dokonania korekty wszystkich dokonanych odliczeń.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 13 ustawy o VAT

Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złagodzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworzeniem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczone- go z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od mo­mentu, w którym zostanie złożona informacja.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 90b ust. 3 ustawy o VAT

Zobacz też: Jakie są skutki przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego po terminie?

Podatnik nabył w dniu 2 kwietnia 2014 r. samochód z homologacją ciężarową o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i ładowności większej niż 500 kg, który ma być wykorzystywany przez niego wyłącznie do działalności gospodarczej. Poniósł wydatki na zakup paliwa w dniu 5 kwiet­nia 2014 r. i 20 maja 2014 r. oraz zakup opon w dniu 17kwietnia 2014 r. Informa­cja została złożona w dniu 15 maja 2014 r. Podatnik odliczył 100%o podatku od wszystkich poniesionych wydatków.

Termin do złożenia informacji upłynął w dniu 9 kwietnia 2014 r. W związku ze złożeniem informacji po terminie podatnik od wydatków poniesionych w dniach 2,5 i 17kwietnia 2014 r. może dokonać odliczenia podatku VAT w wy­sokości 50%, natomiast od wydatku poniesionego w dniu 20 maja 2014 r. po­datnik może odliczyć 100% podatku. W odniesieniu do wydatku poniesionego w dniu 2 kwietnia 2014 r. (zakup samochodu) podatnik może dokonać korekty podatku naliczonego.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK