| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zdarza się, że firmy zmieniają przeznaczenie samochodów ze stricte służbowego na użytek mieszany, w tym cele na potrzeby prywatne. W jaki sposób należy zgłosić urzędowi skarbowemu fakt zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego: jak poinformować o tym Urząd Skarbowy?

Na początku kwietnia 2014 r. spółka zgłosiła część posiadanych samochodów naczelnikowi urzę­du skarbowego, składając informację VAT-26. W czerwcu spółka zmieniła przeznaczenie części zgłoszonych samochodów na użytek „mieszany" i zaktualizować złożoną informację VAT-26. We wrześniu część samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego spółka najprawdopodobniej będzie chciała ponownie zgłosić jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Czy we wrześniu spółka powinna po raz kolejny zaktualizować złożoną informację VAT-26, czy złożyć nową informację?

Ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składania nowych informacji VAT-26 (a nie ich aktualizacji). VAT-26 należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania.

Zobacz też: Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Na podstawie art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samocho­dowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26 (najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany). Nie ulega wątpliwości, że przepis ten ma zastosowanie w przypadkach, gdy podat­nik zmienia sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego dotychczas używanego wyłącznie do działalności gospodarczej (czyli zgłoszonego informacją VAT-26).

Pojawia się natomiast pytanie, czy również ponownego zgłoszenia wykorzystywania pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej należy dokonywać poprzez aktualizację informacji VAT-26. Należy przyjąć, że nie. Wynikający z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT obowiązek aktualizacji informacji VAT-26 może bowiem dotyczyć wyłącznie tych pojazdów samochodowych, które w tej informacji są ujęte. Z chwilą zaś zgłoszenia w aktualizacji informacji VAT-26 pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystywania zmienił się na „mieszany", przestają być ujęte w informacji VAT-26. Należy zatem uznać, że ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składa­nia nowych informacji VAT-26 (w określonym w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania).

Potwierdza to ogłoszony przez Ministra Finansów wzór informacji VAT-26. Jak bowiem stanowi punkt 3 objaśnień do tej informacji, aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystywa­nia pojazdu samochodowego (z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzy­stywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 12 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost zm. Dz.U.

z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »