| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Termin złożenia informacji VAT-26

23 kwietnia 2014 r. podatnik nabył samochód osobowy. 2 maja 2014 r. bank dokonał w imieniu po­datnika zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 kwietnia 2014 r., podatnik poniósł pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabył paliwo do niego). Informację VAT-26 podatnik złożył 2 maja 2014 r. Czy może on odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa?

Biorąc pod uwagę stanowisko Ministerstwa Finansów przedstawione w wyjaśnieniach MF z 1 kwiet­nia 2014 r., podatnik złożył informację VAT-26 po terminie (powinien ją złożyć najpóźniej 30 kwietnia 2014 r., czyli w ciągu 7 dni, licząc od dnia nabycia samochodu). Skoro podatnik złożył ją 2 maja 2014 r., to dopiero od tego dnia mógł zacząć odliczać pełny VAT od wydatków dotyczących tego samochodu.

W konsekwencji podatnik mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej na­bycie samochodu oraz nie mógł odliczyć VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup paliwa w dniu 24 kwietnia 2014 r.

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Jeżeli przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów, oznacza to, że termin złożenia infor­macji VAT-26 przez podatnika upłynął 30 kwietnia 2014 r., tj. 7. dnia, licząc od dnia nabycia samochodu. Oznacza to, że informacja VAT-26 została złożona przez podatnika po terminie, a więc dopiero od dnia złożenia tej informacji (czyli w tym przypadku od 2 maja 2014 r.) uznaje się, że nabyty samochód jest wy­korzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Oznacza to, że:

  • podatnik może odliczyć tylko 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie samochodu,
  • podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa w dniu 24 kwiet­nia 2014 r.

Jeżeli przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów, należy uznać, że podatnik utracił definitywnie możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa w dniu 24 kwietnia 2014 r.

W przypadku faktury dokumentującej nabycie samochodu podatnik będzie mógł odzyskać prawo do od­liczenia VAT naliczonego. W tym celu musi dokonać korekty odliczenia na zasadach określonych w art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. A zatem naruszenie terminu do złożenia informacji VAT-26 spowoduje w takim przypadku utratę możliwości odliczenia tylko niewielkiej części z faktury dokumentującej nabycie samochodu.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK