| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

PRZYKŁAD

23 kwietnia 2014 r. podatnik nabył samochód osobowy za 73 000 zł netto + 16 790 zł VAT. Informację VAT-26 dotyczącą tego samochodu złożył dopiero 2 maja 2014 r., a więc z naruszeniem 7-dniowego ter­minu jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik w ramach deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. mógł odliczyć tylko 8395 zł podatku (16 790 zł * 50%). Większość (59/60, tj. ułamek odpowiadający pozostałym miesią­com 60-miesięcznego okresu korekty) drugiej połowy podatku z faktury nabycia (czyli 8255 zł; 8395 zł * 59/60 = 8255,08 zł, po zaokrągleniu do pełnych złotych 8255 zł) podatnik będzie jednak w takiej sytuacji mógł odliczyć w drodze korekty w ramach deklaracji VAT-7 za maj 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312\

Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w czerwcu 2014 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wydany) w lipcu 2014 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

VAT-26 należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z po­jazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem poniósł Pan w kwietniu, wpła­cając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki. Składając VAT-26 po terminie traci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury zakupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie określonym w ust. 12 uznaje się, że pojazd samochodowy jest wyko­rzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

1 kwietnia 2014 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 8 kwietnia włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po termi­nie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po zło­żeniu informacji VAT-26 podatnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej od­liczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »