| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Czy samochody demonstracyjne sprzedawane w salonach samochodowych muszą zostać objęte ewidencją przebiegu aby dealer mógł odliczać od nich pełen podatek VAT.

Samochód demo a prowadzenie ewidencji przebiegu

Czy od 1 kwietnia 2014 r. dealer samochodowy może odliczać 100% VAT od zakupu samochodów demonstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszel­kich kosztów na nie ponoszonych. Czy dealer może to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalno­ści opodatkowanej?

Nie, dealer nie może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków na nabycie oraz innych wydatków związanych z samochodami demonstracyjnymi bez zachowania warunków formalnych tego wykorzystania.

Co prawda, z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zostali zwolnieni ci podatnicy, których przedmiotem działalności jest sprzedaż/odsprzedaż pojazdów, jednak zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji obejmuje tylko pojazdy przeznaczone wyłącznie do sprzedaży. Pojazdy demon­stracyjne wykorzystywane do próbnych jazd nie są przeznaczone wyłącznie do sprzedaży. Służą one również innym celom (nawet jeżeli ostatecznie zostaną przeznaczone do sprzedaży).

Zobacz też: Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Dlatego też podat­nik, który zamierza odliczyć 100% VAT naliczonego od nabycia i innych wydatków związanych z pojazdem demonstracyjnym powinien spełnić warunki określone przepisami art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, tzn.:

  • wprowadzić regulamin wykorzystywania tych pojazdów i określić w nim zasady ich wykorzystywania w sposób, który wyklucza użycie tych pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą;
  • prowadzić ewidencję przebiegu dla tego pojazdu;
  • zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Jeżeli podatnik nie spełnia tych warunków, to powinien odliczać VAT od wydatków związanych z pojaz­dami demonstracyjnymi na zasadach określonych w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, czyli w wysokości 50% VAT naliczonego od tych wydatków.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Uwaga!

Użycie wyrazu „wyłącznie" wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika, itp.). Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest prze­znaczony do odprzedaży, ale przed jej dokonaniem jest wykorzystywany przez podatnika jako pojazd demonstracyjny, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. Ewidencja dla tego rodzaju pojazdów (jeśli jest to pojazd obiektywnie wykorzystywany wyłącznie w działalności go­spodarczej) musi być prowadzona i powinna zawierać powyżej wskazane elementy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK