| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Czy samochody demonstracyjne sprzedawane w salonach samochodowych muszą zostać objęte ewidencją przebiegu aby dealer mógł odliczać od nich pełen podatek VAT.

Samochód demo a prowadzenie ewidencji przebiegu

Czy od 1 kwietnia 2014 r. dealer samochodowy może odliczać 100% VAT od zakupu samochodów demonstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszel­kich kosztów na nie ponoszonych. Czy dealer może to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalno­ści opodatkowanej?

Nie, dealer nie może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków na nabycie oraz innych wydatków związanych z samochodami demonstracyjnymi bez zachowania warunków formalnych tego wykorzystania.

Co prawda, z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zostali zwolnieni ci podatnicy, których przedmiotem działalności jest sprzedaż/odsprzedaż pojazdów, jednak zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji obejmuje tylko pojazdy przeznaczone wyłącznie do sprzedaży. Pojazdy demon­stracyjne wykorzystywane do próbnych jazd nie są przeznaczone wyłącznie do sprzedaży. Służą one również innym celom (nawet jeżeli ostatecznie zostaną przeznaczone do sprzedaży).

Zobacz też: Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Dlatego też podat­nik, który zamierza odliczyć 100% VAT naliczonego od nabycia i innych wydatków związanych z pojazdem demonstracyjnym powinien spełnić warunki określone przepisami art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, tzn.:

  • wprowadzić regulamin wykorzystywania tych pojazdów i określić w nim zasady ich wykorzystywania w sposób, który wyklucza użycie tych pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą;
  • prowadzić ewidencję przebiegu dla tego pojazdu;
  • zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Jeżeli podatnik nie spełnia tych warunków, to powinien odliczać VAT od wydatków związanych z pojaz­dami demonstracyjnymi na zasadach określonych w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, czyli w wysokości 50% VAT naliczonego od tych wydatków.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Uwaga!

Użycie wyrazu „wyłącznie" wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika, itp.). Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest prze­znaczony do odprzedaży, ale przed jej dokonaniem jest wykorzystywany przez podatnika jako pojazd demonstracyjny, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. Ewidencja dla tego rodzaju pojazdów (jeśli jest to pojazd obiektywnie wykorzystywany wyłącznie w działalności go­spodarczej) musi być prowadzona i powinna zawierać powyżej wskazane elementy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »