| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy incydentalna sprzedaż samochodu osobowego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności powoduje obowiązek instalacji kasy rejestrującej

Czy incydentalna sprzedaż samochodu osobowego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności powoduje obowiązek instalacji kasy rejestrującej

Prowadząc firmę świadczącą usługi wyłącznie dla firm trzeba pamiętać, że transakcje zawierane z osobami fizycznymi mogą spowodować konieczność instalacji kasy rejestrującej. Czy jednorazowa transakcja typu sprzedaż auta należącego do środków trwałych firmy wymaga skorzystania z kasy fiskalnej?

Incydentalna sprzedaż środków trwałych firmy a konieczność posiadania kasy rejestrującej

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - wyłącznie na rzez podmiotów gospodar­czych. W czerwcu 2014 r. sprzedałem samochód osobowy będący środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (cena sprze­daży: 39 000 zł). Nie prowadzę żadnej sprzedaży dla osób nieprowadzących działalności gospodar­czej poza tą jedną transakcją. Świadczę usługi wyłącznie dla firm. Czy w związku z incydentalną sprzedażą samochodu osobowego i przekroczeniem limitu 20 000 zł powinienem zainstalować kasę fiskalną?

Nie, przekroczenie limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej z powodu jednorazowej sprzedaży samochodu osobowego nie oznacza, że powstanie obowiązek insta­lacji kasy fiskalnej.

Co prawda utracił Pan prawo do zwolnienia z obowiązku rejestracji obrotu przy użyciu kasy rejestru­jącej (spowodowane sprzedażą samochodu osobowego za kwotę 39 000 zł), jednak nie musi Pan insta­lować kasy, ponieważ nie będzie Pan dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatko­wym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r. podatników, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynają­cych w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli kwota obrotu z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł.

Ze względu na przekroczenie obrotu w wysokości 20 000 zł utracił Pan więc prawo do zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »