| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Sprzedaż pojazdów wykupionych z leasingu, w tym np. motocykli, których zakup wiązał się z odliczeniem podatku z faktury zakupu, wiąże się często z koniecznością zapłacenia podatku VAT. W jakich przypadkach ma ono miejsce?

Sprzedaż motocykla a prawo do zwolnienia z podatku VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W dniu 13 listopada 2013 r. Spółka wykupiła z leasingu mo­tocykl, który wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związa­nych z prowadzeniem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczono 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury. W 2014 r. Spółka zamierza sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy Spółka ma prawo do zastosowania zwolnie­nia, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyła 60% VAT naliczonego?

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Skoro sprzedaż motocykla nastąpiła po 31 marca 2014 r., to będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. Od 1 kwietnia 2014 r. roz­porządzenie Ministra Finansów nie zawiera już zwolnienia dla sprzedaży pojazdów, przy nabyciu których podatnik odliczył 50 lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł.

Spółka nie może też skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ mo­tocykl - jak wynika z treści pytania - wykorzystywany był wyłącznie w działalności opodatkowanej.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 czerwca 2014 r. (sygn. ITPP2/443-283/14/AD).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 146a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK