| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jakie są skutki sprzedaży samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

Jakie są skutki sprzedaży samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

W czerwcu 2012 r. podatnik kupił samochód osobowy za 72 000 zł netto + 16 560 zł VAT. Z tytułu zakupu podatnik odliczył 6000 zł VAT. Na początku maja 2014 r. podatnik sprzedał samochód. Czy prawidłowe było zastosowanie do sprzedaży stawki 23%? Czy w związku z opodatkowaniem sprzeda­ży podatnik jest uprawniony do odliczenia części podatku nieodliczonego przy zakupie?

Odliczenie podatku nieodliczonego przy zakupie auta

Zastosowanie stawki 23% do sprzedaży było prawidłowe. Podatnik jest uprawniony do odliczenia czę­ści podatku nieodliczonego przy zakupie samochodu. Ma bowiem w tej sytuacji prawo do korekty zwięk­szającej odliczenie VAT naliczonego.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. zostało zlikwidowane zwolnienie od podatku obejmujące dostawę samocho­dów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy których nabyciu podatnik miał prawo do odli­czenia 50% lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł (zwolnienie to określał § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień - Dz.U. z 2013 r. poz. 1722 z późn.zm.). Brak tego zwolnienia oznacza, że sprzedaż samochodu, o którym mowa w pytaniu, była opodatkowana stawką VAT w wysokości 23%. Zastosowanie tej stawki przez podatnika było zatem prawidłowe.

Zobacz też: Czy od 1 kwietnia 2014 r. można odliczać VAT naliczony od paliwa do samochodu osobowego

W zamian za likwidację zwolnienia ustawodawca umożliwił podatnikom dokonywanie korekt po­datku, jeżeli przy nabyciu samochodu podatnik odliczył 50 lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł (art. 11 ust. 2 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. w zw. z art. 90b ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o VAT). Korekta ta może być dokonywana, jeżeli od miesiąca, w którym samo­chód nabyto, do miesiąca sprzedaży nie upłynęło:

  • 60 miesięcy (w przypadku sprzedaży samochodów, których wartość początkowa przekracza 15 000 zł) albo
  • 12 miesięcy (w przypadku sprzedaży samochodów, których wartość początkowa nie przekra­cza 15 000 zł).

Sposób obliczenia kwoty korekty został przedstawiony w przykładzie. PRZYKŁAD

Podatnik wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane kupił w czerwcu 2012 r. samochód osobowy za 72 000 zł netto + 16 560 zł VAT. Z tytułu nabycia tego samochodu odliczył 6000 zł. Samochód ten sprze­dał w maju 2014 r. (czyli w 37. miesiącu, licząc od końca okresu korekty). W tej sytuacji podatnik będzie uprawniony do zwiększenia kwoty podatku podlegającego odliczeniu o kwotę 6512 zł (16 560 zł - 6000 zł = 10 560 zł; 10 560 zł * 37/60 = 6512 zł).

Kwotę korekty podatnik ma prawo wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres roz­liczeniowy sprzedaży samochodu (w omawianej sytuacji w poz. 43 deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. albo w ramach deklaracji VAT-7K/VAT-7D za II kwartał 2014 r.). Powinno temu towarzyszyć wykazanie kwoty korekty jako przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym (ze względu na brzmie­nie art. 14 ust. 2 pkt 7f updof oraz art. 12 ust. 1 pkt 4g updop).

Należy dodać, że omawiana korekta (zwiększająca odliczenie VAT naliczonego) ma charakter fakulta­tywny. Zatem podatnik ma prawo dokonać korekty, a nie obowiązek jej dokonania.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 11 ust. 2 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915
  • art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »